Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Putin dhe Xi Jinping takohen në ditën e hapjes së Lojërave Olimpike

Putin dhe Xi Jinping takohen në ditën e hapjes së Lojërave

Presidenti rus Vladimir Putin do të takohet me presidentin kinez Xi Jinping në ditën e hapjes së Lojërave Olimpike Dimërore në Pekin, muajin e ardhshëm, njoftoi sot Moska. “Ne po përgatitemi për një samit zyrtar ruso-kinez”, tha ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov në një konferencë për shtyp.

Lavrov tha se, bisedimet më 4 shkurt nuk do të jenë vetëm midis Putinit dhe Xi, por gjithashtu do të paraqesin negociata të plota në nivelin më të lartë të dy qeverive. Takimi kokë më kokë mes dy prej liderëve më të fuqishëm në botë do të jetë në kontrast të plotë me bojkotin diplomatik të Lojërave të shpallura nga Shtetet e Bashkuara, Britania e Madhe, Australia, Zelanda e Re, Kanadaja dhe disa vende të tjera për shkak të shqetësimeve rreth të drejtave të njeriut.

Holanda të premten iu bashkua listës së kombeve që nuk dërguan përfaqësues të qeverisë. Ministria e Jashtme i tha agjencisë së re ANP se, vendimi bazohej në faktin se asnjë spektator holandez nuk lejohet të jetë i pranishëm për shkak të rregullave anti-Covid.

Një zëdhënës i ministrisë gjithashtu vuri në dukje se rregullat e koronavirusit e bëjnë të vështirë organizimin e bisedimeve dypalëshe gjatë Lojërave për të adresuar shqetësimet e mëdha në lidhje me situatën e të drejtave të njeriut. /ATSH

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore