Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

PËRPLASJET për çmimin “tavan”/ Rusia i përgjigjet Perëndimit: Europa të mësohet të jetojë pa naftën ruse!

PËRPLASJET për çmimin “tavan”/ Rusia i

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitri Peskov ka shprehur kundërshtimin e Rusisë ndaj kufirit të rënë dakord nga Perëndimi për “arin e zi” rus dhe duke theksuar se Moska po përgatit përgjigjen e saj.

Rusia ka filluar përgatitjet për shpalljen e kufirit të naftës nga Grupi i Shtatë (G7), Bashkimi Europian (BE) dhe Australia.

Në të njëjtën kohë, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov u tha gazetarëve se “ne nuk do ta pranojmë këtë tavan” dhe shtoi se Moska po vazhdon me një analizë të jashtëzakonshme të marrëveshjes për të dhënë përgjigjen e saj, sipas Agjencisë së Lajmeve RIA.

“Duke filluar nga ky vit, Europa do të mësojë të jetojë pa naftën e Rusisë”, tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitri Peskov.

Rusia ka thënë vazhdimisht se nuk do të furnizojë me naftë vendet që miratojnë tavanin, një qëndrim që Mikhail Ulyanov, ambasadori i Moskës në organizatat ndërkombëtare në Vjenë, e riafirmoi sot në postimet në mediat sociale.

Kufiri i G7 do të lejonte vendet jo anëtare të BE-së të vazhdojnë importimin e naftës së papërpunuar ruse në det, por do të ndalojë kompanitë e transportit detar, sigurimesh dhe risigurimesh të trajtojnë ngarkesat e naftës së papërpunuar ruse në të gjithë botën, përveç nëse ajo shitet më poshtë se 60 dollarë.

Kjo mund të komplikojë transportin e naftës së papërpunuar ruse me çmim mbi kufirin, madje edhe në vendet që nuk janë palë në marrëveshje.

Sekretarja amerikane e Thesarit, Janet Yellen tha se kufiri do të ishte “veçanërisht i dobishëm për vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme”, të cilat janë goditur më rëndë nga çmimet e larta të energjisë dhe ushqimeve, të cilat “rastësisht” janë shkaktuar nga sanksionet perëndimore ndaj Rusisë.

“Me ekonominë e Rusisë tashmë në tkurrje dhe buxhetin e saj gjithnjë e më të shtrënguar, kufiri do të zvogëlojë menjëherë burimin më të rëndësishëm të të ardhurave të Presidentit Vladimir Putin”, tha Yellen në një deklaratë.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore