Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Provokimi i Turqisë, qeveria e Qipros kërkon takim urgjent të OKB

Provokimi i Turqisë, qeveria e Qipros kërkon takim urgjent të OKB

Ndërsa tensionet ngrihen në ishullin e ndarë të Qipros, qeveria e njohur ndërkombëtarisht e Nikosisë kërkon një takim të jashtëzakonshëm të Këshillit të Sigurimit të Organizatës së Kkombeve të Bashkuara për ishullin e ndarë, deklaroi ministri i Jashtëm qipriot, Nikos Christodoulides.

Ndërkohë, autoritetet e Qipros Veriore theksuan se do të vazhdonin me planin për të hapur një zonë turistike që ka mbetur kryesisht e mbyllur, që nga konflikti i vitit 1974 që ndau ishullin në dy pjesë.

Zona e diskutueshme, qyteti i Varosha në Famagustas, nuk u pushtua nga konflikti, dhe mbeti zonë e ndaluar ushtarake. Qiproja është ndarë midis një veriu turk dhe një jugu grek që nga viti 1974, pas një grushti shteti grek dhe një ndërhyrje ushtarake turke.

Republika Turke e Qipros Veriore njihet vetëm nga Turqia, ndërsa Republika e Qipros është anëtare e BE që nga 2004.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Në Fokus

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore