Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

"Praktikat e errëta të liderit rus"/ "Armët" e tërthorta me të cilat Putin po përpiqet të pushtojë botën

"Praktikat e errëta të liderit rus"/ "Armët"

Sulmet kibernetike dhe deinzformimi të lidhura me inteligjencën, janë gurët e fundit që Rusia po luan për të zgjeruar sferën e sulmeve kundër Ukrainës.

Në një analizë të bërë nga prestigjoza britanike 'The Guardian', theksohet se sulmet kibernetie të Kremlinit do të nxjerrin në pah praktikat e errëta të presidentit rus. 

Putin ka angazhuar inxhinierët e sigurisë kibernetike të Moskës për të zhvilluar veprime keqdashëse në internet që favorizojnë dezinformimin dhe zgjerojnë sferën e sulmeve kundër Ukrainës. 

Diku në periferitë verilindore të Moskës është një zyrë që mund të kalojë edhe pa u vënë re. Jashtë saj, tabela shkruan “Qendër Biznesi”, ku pranë saj janë rezidenca moderne dhe një varrezë e vjetër me përmendore lufte. Kjo është një zonë ku Pjetri i Madh, të cilin mediat e huaja e kanë krahasuar me Vladimir Putin në disa raste, dikur stërviti ushtrinë e tij të fuqishme.

Brenda ndërtesës gjashtëkatëshe, një gjeneratë e re po ndihmon operacionet ushtarake ruse. Armët e saj janë më të avancuara se ato të epokës së Pjetrit të Madh: jo pike dhe halberds, por mjete hakerimi dhe dezinformimi.

Inxhinierët e softuerit që qëndrojnë pas këtyre sistemeve janë punonjës të ‘NTC Vulkan’. Në sipërfaqe, duket si një konsulencë moderne për sigurinë kibernetike. Megjithatë, një rrjedhje e dosjeve sekrete nga kompania ka ekspozuar punën e saj në forcimin e aftësive të luftës kibernetike të Vladimir Putin.

Mijëra faqe dokumentesh sekrete zbulojnë se si inxhinierët e Vulkan kanë punuar për ushtrinë ruse dhe agjencitë e inteligjencës për të mbështetur operacionet e hakerëve, për të trajnuar operativët përpara sulmeve në infrastrukturën kombëtare, për përhapjen e dezinformatave dhe kontrollin e seksioneve të internetit.

Puna e kompanisë është e lidhur me shërbimin federal të sigurisë ose FSB, agjencia vendase e spiunazhit; divizionet operative dhe inteligjente të forcave të armatosura, të njohura si GOU dhe GRU; dhe SVR, organizata e jashtme e inteligjencës ruse.

Dokumentet e klasifikuara datojnë nga viti 2016 deri në vitin 2021dhe u zbuluan nga një sinjalizues që kundërshtoi luftën e Putinit kundër Ukrainës. Disa ditë pasi filloi pushtimi rus, në shkurt 2021, burimi iu drejtua gazetës gjermane Süddeutsche Zeitung duke zbuluar se FSB qëndron pas projektit inxhinierik Vulkan.

“Njerëzit duhet të dinë rreziqet e këtij softueri. Për shkak të zhvillimeve në Ukrainë, vendosa të vazhdoj me zbulimet. Kompania po ndërmerr veprime dashakeqe në një kohë kur Rusia po bën gjëra tragjike në Ukrainë”, thotë informatori.

Rrjedhja përfshin email, dokumente të brendshme, plane projektesh dhe kontrata. Gjithashtu zbulohen informacione për operacionet kibernetike të Kremlinit, por nuk dihet nëse mjetet e ndërtuara nga ekipi Vulkan janë përdorur për sulme në Ukrainë apo gjetkë.

Megjithatë, hakerat rusë kanë sulmuar vazhdimisht faqet e internetit të Ukrainës, një taktikë që vazhdon ende. Që nga viti i kaluar, raketat ruse kanë goditur Kievin dhe qytete të tjera, duke shkaktuar dëme në objektet kritike.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore