Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

"Emigrantët shqiptarë nga Britania do të deportohen në Ruandë"/ Avokatët: Nuk do të zbatohet për azilkërkuesit

"Emigrantët shqiptarë nga Britania do të deportohen në

Pak kohë më parë Britania e Madhe përfoli se do të vendoste që të gjithë emigrantët që arrinin në territorin e saj të deportoheshin në Ruanda, duke ulur kështu numrin e lartë të personave që arrijnë në mënyrë ilegale.

Por së fundmi pas marrëveshjes me Tiranën për kthimin e shqiptarëve që kalojnë Kanalin e La Manshit nga Franca veriore, avokatët e Britanisë kanë zbuluar se masat nuk do të zbatohen për ata që paraqesin kërkesa për azil.

Pas ndërhyrjes së organizatës Care4Calais që është kundër planit të qeverisë për t’u dhënë azilkërkuesve një biletë me drejtim për Ruanda, juristët britanikë thanë se dërgimi në Shqipëri nuk aplikohet për ata që kanë kërkuar azil.

Clare Moseley nga Care4Calais tha: "Ata po pranojnë njerëz nga Shqipëria të cilët kanë të drejtë të bëjnë një kërkesë për azil dhe të dëgjohen në mënyrë të drejtë.'

Por burim pranë ‘Home Office’ thanë se nuk ishin aspak të shqetësuar. “Shumica e shqiptarëve që mbërrijnë në Britani nuk kërkojnë azil dhe ata nuk duan  që të përballen me mundësinë e dërgimit të tyre drejt Ruandës. Shumica përdorin taktika të ndryshme për të frustruar procesin e largimit nga Britania”, tha burimi.

Por ata që thonë se janë viktima të skllavërisë moderne nuk do t’i shpëtojnë largimit nga Britania për në Ruandë. Një zëdhënës i Homë Office tha se shqiptarët që nuk kanë të drejtë të jenë në Britaninë e Madhe janë azilkërkuesit pa arsye, shkelësit e të drejtave të të huajve dhe individë që qëndrojnë më tepër se afati i caktuar në Britani.

Ndërkohë organizata Care4Calais është përfshirë në një cështje gjyqësore i cili po sfidon ligjshmërinë e marrëveshjes së Ruandës, shkruan Daily Mail. Kjo do të shtyjë skemën për rreth një vit.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore