Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Piu ujë të ftohtë në mes të vapës përvëluese, i riu rrezikon jetën

Piu ujë të ftohtë në mes të vapës

Një i ri në SHBA për pak sa nuk humbi jetën, pasi piu ujë të ftohtë për t’u freskuar nga vapa.

Adam Schaub ishte duke punuar në nxehtësi 37 gradë Celsius kur vendosi të bënte një pushim, ndërsa paralajmëron që të tjerët të mos e bëjnë gabimin e tij.

Ai piu dy shishe me ujë të ftohtë dhe më pas u ul në një kabinë kamioni me ajër të kondicionuar. Por sapo hyri në makinë, Adami papritmas filloi të ndihej çuditshëm dhe më pas filloi të shihte njolla.

“Po më përzihej barku dhe duart dhe këmbët e mia filluan të kishin ndjesi shpimi gjilpërash”, tha Adam, nga Houston, Teksas.

Ai tentoi të hapte derën, por para se ta kuptonte, ai ishte me fytyrë përtokë.

Babai i tmerruar i Adamit u afrua menjëherë, e rrotulloi dhe ia fshiu fytyrën.

Me sytë në pjesën e pasme të kokës, Adami nuk u lëvizi për disa minuta, teksa u njoftuan edhe mjekët.

Sipas mjekëve, kjo ndodh nëse pini diçka shumë të ftohtë, shumë shpejt dhe kështu ftohti në çatinë e gojës stimulon nervat përreth.

Truri i ndërpret mesazhet nga këto nerva sikur vijnë nga balli, sepse i njëjti nerv furnizon edhe atë.

Gjëja më e mirë që mund të bëhet në rast se keni etje, është të pini ujin ngadalë, ose më e mira, të pini ujë në temperatrurë ambienti.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore