Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Pfizer dhe AstraZeneca reduktojnë dozat e vaksinave, Italia në telashi

Pfizer dhe AstraZeneca reduktojnë dozat e vaksinave, Italia në telashi

Italia do të duhet të rimendojë planet e saj të vaksinimit COVID-19 nëse problemet e furnizimit vazhdojnë, tha një zyrtar i lartë shëndetësor.

Vendit tashmë iu desh të shkurtonte dozat e tij ditore me më shumë se dy të tretat për shkak të vonesave në shpërndarjen e të vaksinave nga Pfizer, tha Franco Locatelli, kreu i këshillit më të lartë shëndetësor të Italisë, në një konferencë për shtyp.

Tani që AstraZeneca ka paralajmëruar gjithashtu për shkurtime në dërgesat në dozat e saj, Italia mund të duhet të rishikojë listën e saj kombëtare në fund të muajit, tha ai.

Vaksinimet në Itali janë ngadalësuar në 20,000-25,000 në ditë nga më shumë se 90,000 rreth dy javë më parë, tha Locatelli.

Roma ka kërcënuar të padisë Pfizer i cili tha javën e kaluar se po ngadalësonte përkohësisht furnizimet në Evropë.

Dorëzimet e vaksinimit të Pfizer në Itali ishin 29% më të ulëta këtë javë dhe do të binin edhe me 20% javën e ardhshme.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore