Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Përmbytet anija, 15 emigrantë vdesin në Libi, shmanget tragjedia shpëtojnë 95 të tjerë

Përmbytet anija, 15 emigrantë vdesin në Libi, shmanget tragjedia

Të paktën 15 migrantë u mbytën, ndërsa 95 të tjerë u nxorën në breg sot nga Garda Bregdetare Libiane. Ngjarja tragjike u raportua nga Safa Msehli, zëdhënës i Organizatës Ndërkombëtare për Migrim.

Kjo është drama e re jashtë vendit afrikan. "Tragjeditë dhe humbja e shmangshme e jetës vazhdojnë ndërsa politika e heshtjes dhe mos veprimit vazhdon," thotë ai.

Ekipet e IOM tani po ndihmojnë të mbijetuarit, shumë prej të cilëve vuajnë nga djegie dhe hipotermi, raportojnë përfaqësuesit libianë të organizatës.

Telefoni i Alarmit tregon gishtin drejt Rojës Bregdetare Libiane pas shkatërrimit të fundit të anijes së sotme jashtë vendit afrikan: "Ne konfirmojmë që kjo ishte anija që mbante 125 që na thirri sepse ishte në një rast urgjence. Ne kishim njoftuar autoritetet, por ata vonuan një ndërhyrje. Këto vdekje janë rezultati. Njerëzit na thirrën, duke qarë për ndihmë. Ata panë një anije të madhe, por nuk po i ndihmonin. Pesë orë pas komunikimit tonë të parë, ende nuk kishte lënë ndihmë ".

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore