Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Përdhunoi dhe vrau 14-vjeçaren/ Habit ushtari amerikan: Nuk i shoh irakianët si njerëz

Përdhunoi dhe vrau 14-vjeçaren/ Habit ushtari amerikan: Nuk i shoh

Një ushtar amerikan që përdhunoi dhe vrau një vajzë, 14 vjeç ka deklaruar se nuk i mendonte irakianët si njerëz, në një intervistë rrëqethëse para se të vdiste. Krimineli i luftës Steven Dale Green, i cili u dënua për përdhunimin dhe vrasjen e një vajze 14-vjeçare irakiane dhe vrasjen e familjes së saj, kishte përshkruar tmerret e luftës dhe se si rrethanat në të cilat ndodhej e çnjerëzuan atë, shkruan The mirror. 

Ai tha se kjo e shtyu atë të kryente mizori të sëmura në Irak përpara se të vriste veten në vitin 2014. Në intervistat që dha pas kthimit në SHBA, ai përshkroi ndikimin e thellë dhe shkatërrues që lufta ka tek individët dhe traumat dhe efektet psikologjike që përjetojnë ushtarët.

Ushtari i 101-të i Airborne Green tha se ai nuk i mendonte civilët irakianë si njerëz pasi u ekspozuan ndaj dhunës ekstreme të zonës së luftës. Green tha se krimet e tij u nxitën pjesërisht nga përvojat në "Trekëndëshin e Vdekjes" të dhunshme të Irakut, ku dy nga rreshterët e tij u qëlluan për vdekje.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore