Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Pasi vendi nordik i ndaloi, Çekia kërkon të blejë vaksinat e AstraZenecas nga Danimarka

Pasi vendi nordik i ndaloi, Çekia kërkon të blejë vaksinat

Pas vendimit të Danimarkës për të ndërprerë përdorimin e vaksinës AstraZeneca, Republika Çeke ka shprehur dëshirën për të marrë atë vaksinë të tepërt.

“Ne jemi gati të blejmë vaksinën AstraZeneca nga Danimarka”, shkroi Ministri i Brendshëm i Çekisë, Jan Hamacek. Vaksina AstraZeneca është sulmuar javët e fundit, pasi ekziston shqetësimi në rritje që përdorimi i saj mund të shkaktojë mpiksje vdekjeprurëse të gjakut.

Disa vende e kanë kufizuar përdorimin e vaksinës, por Danimarka e ka çuar atë një hap më tej dhe ka pezulluar plotësisht përdorimin e saj për tani. Por oferta e Republikës Çeke tregon se disa vende ende duan të vaksinojnë popullatën me këtë vaksinë. Tani për tani, nuk është e qartë nëse shitjet e tilla midis dy vendeve janë të lejuara sipas rregullave të BE-së. Danimarka nuk e ka përjashtuar mundësinë e ri-përdorimit të kësaj vaksine.

Qeveria Çeke është kritikuar për marrëveshjen e ngadaltë të vaksinimit. Deri më tani, 768,250 nga 10.7 milionë çekë janë vaksinuar plotësisht.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore