Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

“Pasaporta imune” ose nënshtetësi të re: Si po përshtatën pasanikët me realitetin e ri të pandemisë

“Pasaporta imune” ose nënshtetësi të re: Si po

Për shumicën e njerëzve, pandemia e coronavirusit ka nënkuptuar më pak mundësi udhëtimi.

Jo dhe për familjet shumë të pasura që po përdorin gjithnjë e më shumë paratë e tyre për të kapërcyer kufijtë që përndryshe do të ishin të mbyllura për ta, raporton CNN.

Kjo është bota elitare e migrimit të investimeve, ku aplikimet për pasaporta bazohen jo në kombësinë ose shtetësinë, por në pasuri dhe gatishmëri për te lëvizur nëpër planet.

Këto të ashtuquajtura programe të investimeve nga qytetarët, ose CIP, aktualisht janë një industri në rritje, siç janë marrëveshjet e investimit, të njohur edhe si “vizat e arta”, transmeton Telegrafi.

Ato janë në një mënyrë për individët ultra të pasur jo vetëm zgjerim i bizneseve, por gjithashtu edhe të marrin nënshtetësi të re, përkatësisht një pasaportë të re.

Pesë deri në 10 vitet e fundit, motivimet kryesore midis pjesëmarrësve të CIP – të cilët priren të kenë një vlerë neto diku nga dy milionë deri në mbi 50 milionë dollarë – kanë qenë liria e lëvizjes, përfitimet nga taksat dhe faktorët e stilit të jetës, siç është arsimi më i mirë ose liritë civile.

Por duke marrë parasysh se pandemia po transformon dramatikisht mënyrën e jetës në vitin 2020, disa familje elitare po e shikojnë edhe kujdesin shëndetësor.

“Njerëzit vërtetë duan politikën e sigurimit të një qytetarie alternative, e cila u jep atyre një plan B”, thotë Dominic Volek, Shefi i Azisë për Shtetësinë Globale.

“Ata janë gjithashtu të shqetësuar për kujdesin shëndetësor dhe gatishmërinë për pandeminë, sepse, natyrisht, kjo mund të mos jetë e vetmja pandemi në jetën tonë. Njerëzit e pasur nuk planifikojnë për pesë deri në 10 vjet – ata planifikojnë më shumë se 100 vjet më parë, për sa i përket pasurisë dhe mirëqenies së tyre”, shtoi ai.

Kompania Henley&Partners dyshon se një ngritje e shpejtë e interesit për CIP mund të lidhet me coronavirusin, shqetësimet e shëndetit dhe “parashikimet e ditës së fundit”, transmeton Telegrafi.

Kompania regjistroi një rritje prej 49 për qind nga viti në vit dhe numri i personave që paraqitën një kërkesë pas një konsultimi u rrit me 42 për qind kur krahasohet me tremujorin e fundit të vitit 2019 me tremujorin e parë të vitit 2020.

Disa udhëtarë ultra të pasur thjesht kërkojnë një vend të sigurt, të largët, ku mund të grumbullohen me familjen e tyre nëse ndodh një tjetër shpërthim.

Edhe nëse nuk kanë qasje të menjëhershme, ata dëshirojnë të përgatiten për pandeminë tjetër.

Nuri Katz, themeluesi i firmës ndërkombëtare këshilluese financiare Apex Capital Partners, i thotë CNN Travel se “Shtetet e Bashkuara janë plotësisht jashtë kontrollit. Por vendet më të vogla nuk janë goditur aq shumë. Për shembull, në vendet e Karaibeve si Dominica, Antigua dhe Barbuda, ose St Kitts, ka shumë pak raste të COVID-19”.

Për më tepër, kombet e vogla ishullore në vendet e Karaibeve ofrojnë CIP relativisht të lirë dhe liri më të madhe të udhëtimit.
“Nëse keni një vlerë neto afro 1 milion dollarë, Karaibet janë një zgjedhje e shkëlqyeshme”, shton Volek.

Ithtarët e CIP-it argumentojnë se programe të tilla janë një situatë fituese: aplikuesit derdhin investime në vendet në zhvillim për të kompensuar kostot e katastrofave natyrore, kolapsit të industrisë, pandemitë ose thjesht duke filluar sektorët e caktuar të ekonomisë.

Në të njëjtën kohë, individi mund të diversifikojë pasuritë e veta ndërsa gëzon liri më të madhe të lëvizjes, një mënyrë jetese më të mirë dhe siguri në kohë krize.

“Pasaporta imune” ose nënshtetësi të re: Si po “Pasaporta imune” ose nënshtetësi të re: Si po “Pasaporta imune” ose nënshtetësi të re: Si po

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore