Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Pandemia dhe vrasja e George Floyd fitojnë çmimet “Pulitzer”

Pandemia dhe vrasja e George Floyd fitojnë çmimet

Çmimet Pulitzer për këtë vit u ndanë mes agjencive Reuters, New York Times, Atlantic dhe Minneapolis Star Tribune për mbulimin që i bënë pabarazisë shoqërore të shkaktuar nga pandemia dhe pabarazisë racore në policinë amerikane, tema që mbizotëruan në ceremoni.

Star Tribune fitoi çmimin Pulitzer për raportimin e lajmeve për atë që bordi e quajti mbulimin e tij "urgjent, autoritar dhe me ngjyra" të vrasjes së George Floyd në duart e policisë majin e kaluar, ndërsa Reuters dhe Atlantic ndanë çmimin për shpjegimin e raportimit të kësaj vrasjeje.

Çmimet Pulitzer janë çmimet më prestigjioze në gazetarinë Amerikane dhe janë dhënë që nga viti 1917, kur botuesi i gazetës Joseph Pulitzer i vendosi ato në një amanet për Universitetin Columbia të Nju Jorkut në testamentin e tij.

Në vitin 2020, "mediat u përballën me kompleksitetin e mbulimit sekuencial të një pandemie globale, një konflikti racor dhe një zgjedhje presidenciale të kontestuar ashpër", tha Mindy Marques, bashkë-kryetar i Bordit Pulitzer në ceremoninë e njoftimit, e cila u transmetua në internet .

Bordi citoi reporterët e Reuters Andrew Chung, Lawrence Hurley, Andrea Januta, Jaimi Dowdell dhe Jackie Botts për "analizën e tyre pioniere të të dhënave" që tregoi se si një doktrinë e paqartë ligjore e "imunitetit të kualifikuar" mbrojti policinë nga ndjekja penale në rastet kur përdor forcën e tepruar.

Ata ndanë çmimin shpjegues të raportimit me Ed Yong të The Atlantic, i cili u vlerësua nga bordi për "një seri pjesësh të qarta, përfundimtare në pandeminë COVID-19".

Shumë nga çmimet shkuan për mbulimin e policisë dhe lëvizjen globale të protestës që shpërtheu pas vrasjes së Floyd: Associated Press fitoi çmimin e fotografisë për lajmet e fundit për imazhet e protestave, ndërsa Robert Greene i Los Angeles Times fitoi për shkrimet editoriale për reformën e kushtet në burgjeve.

Bordi tha gjithashtu se po i jepte një "citim të veçantë" Darnella Frazier, qytetare që regjistroi videon e vrasjes së Floyd në telefonin e saj celular, për të cilin tha se nxori në pah "rolin vendimtar të qytetarëve në kërkimin e gazetarëve për të vërtetën dhe drejtësinë".

Neë York Times fitoi çmimin e gazetarisë së shërbimit publik për "mbulimin e bërë të zgjedhjeve dhe rotacionit të presidentëve në SHBA dhe mbulimin gjithëpërfshirës të pandemisë së koronavirusit". Boston Globe fitoi për raportimin investigativ për zbulimin e një dështimi sistematik nga qeveritë e shtetit për të ndarë informacione në lidhje me shoferët e kamionëve të rrezikshëm.

Fiuesit shpërblehen me shuma me vlerë 15,000 dollarë secili. Ndarja e çmimeve ishte shtyrë nga prilli mes pandemisë. Dreka e çmimeve, e cila zakonisht zhvillohet shpejt në Universitetin Columbia, është shtyrë deri në vjeshtë.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore