Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Pamje të rënda/ Korridoret të mbuluar nga gjaku, tmerri brenda spitaleve në Bejrut

Pamje të rënda/ Korridoret të mbuluar nga gjaku, tmerri brenda

Shpërthimi Bejrut është lajm kryesor në mediat ndërkombëtare, jo vetëm për bilancin tragjik, ku të paktën 100 persona kanë gjetur vdekjen dhe qindra të tjerë ndodhen në gjendje kritike, por edhe për përmasat vërtet shokuese të valës shkatërruese.

Me një forcë të ngjashme me një tërmet 3.3 të shkallës Rihter, shpërthimi u ndje deri në Qipro dhe shkatërroi ose dëmtoi godina në një rreze prej 10 kilometrash.

Shkaqet mbeten të mistershme. Kryeministri libanez Hassan Diab foli dje për një sasi të konsiderueshme nitrati të amonit që ndodhej nën sekuestro prej vitesh në disa magazina afër portit, rreth 2750 tonelata, por disa ekspertë amerikanë me eksperiencë në shpërthime të këtij tipi nuk duken të bindur se kjo lëndë është shkaku kryesor i tragjedisë.

Ndërkohë, pamjet e publikuara në mediat sociale tregojnë qartë tmerrin që po ndodh në vendin e Lindjes së Mesme. Mijëra të plagosur që kërkojnë ndihmë mjekësore, teksa spitalet janë tejmbushur.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore