Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

OBSH: Varianti Omicron paraqet një rrezik shumë të lartë globalisht

OBSH: Varianti Omicron paraqet një rrezik shumë të lartë

Varianti i ri i koronavirusit omicron përfaqëson një “rrezik shumë të lartë” në nivel global, paralajmëroi Organizata Botërore e Shëndetësisë, por në të njëjtën kohë theksoi se ka shumë të panjohura për rrezikun dhe transmetimin e tij.

“Deri më tani, nuk është raportuar asnjë vdekje në lidhje me llojin omicron”, tha OBSH në një dokument teknik të publikuar sot. Dokumenti gjithashtu këshillon autoritetet që të përpiqen të frenojnë përhapjen e një lloji të ri të koronavirusit.

Thuhet se, duke pasur parasysh mutacionet që mund të japin potencialin për të shmangur përgjigjen imune dhe për të mundësuar transferueshmëri më të madhe, ekziston një probabilitet i lartë që omikroni të përhapet globalisht.

Lista e vendeve ku është identifikuar një lloj i ri i virusit po rritet me shpejtësi pasi rastet e para u raportuan në Afrikën Jugore më pak se një javë më parë. OBSH deklaroi të premten se ky lloj po shkakton shqetësim, gjë që e vendos atë në të njëjtën kategori me llojin delta më të përhapur tani.

Organizata vuri në dukje të panjohura të shumta në lidhje me këtë lloj të COVID-19 – ngjitshmërinë e tij, nëse ky lloj mund të anashkalojë më mirë përgjigjen imune, sa mbrojtje ofrojnë vaksinat ekzistuese antiCOVID në aspektin e ngjitjes dhe ashpërsisë së sëmundjes, nëse shkakton më shumë simptoma të rënda.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore