Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

OBSH: Covid mund të ketë vrarë deri në 180,000 punonjës shëndetësorë në mbarë botën

OBSH: Covid mund të ketë vrarë deri në 180,000 punonjës

Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se 80,000 deri në 180,000 punonjës të kujdesit shëndetësor mund të kenë vdekur nga Covid-19 deri në maj të këtij viti, duke këmbëngulur se duhet t'u jepet përparësi vaksinimit.

Një dokument i OBSH-së të enjten vlerësoi se nga 135 milionë staf shëndetësor në botë, "midis 80,000 deri në 180,000 punonjës shëndetësorë dhe të kujdesit mund të kishin vdekur nga Covid-19 në periudhën midis janarit 2020 deri në maj 2021".

Shefi i OBSH -së, Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha që punonjësit e kujdesit shëndetësor duhet të imunizohen së pari kundër sëmundjes, pasi ai kritikoi pabarazinë globale në përhapjen e vaksinave.

“Të dhënat nga 119 vende sugjerojnë se mesatarisht, dy në pesë punonjës shëndetësorë dhe të kujdesit globalisht janë plotësisht të vaksinuar. Por sigurisht që kjo mesatare maskon dallime të mëdha midis rajoneve dhe grupimeve ekonomike.

"Në Afrikë, më pak se në një në 10 punonjës shëndetësorë janë vaksinuar plotësisht. Ndërkohë, në shumicën e vendeve me të ardhura të larta, më shumë se 80% e punonjësve shëndetësorë janë plotësisht të vaksinuar”.

OBSH dëshiron që secili vend të ketë vaksinuar 40% të popullsisë së tij deri në fund të vitit, por Tedros tha se 82 vende tani janë në rrezik të humbasin atë objektiv, kryesisht përmes furnizimit të pamjaftueshëm.

Covid-19 ka vrarë të paktën 4.9 milionë njerëz që nga shpërthimi i emergjent në Kinë në dhjetor 2019, sipas një raporti nga burime zyrtare të përpiluara nga AFP, ndërsa janë regjistruar afro 242 milionë raste.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

 
Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore