Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

"Nuk e dija që s'punonte ajrimi", zbulohet dëshmia e shoferit të kamionit ku vdiqën 53 emigrantë

"Nuk e dija që s'punonte ajrimi", zbulohet dëshmia e

Shoferi i dyshuar i kamionit ku 53 emigrantë vdiqën nga nxehtësia në Teksas nuk e dinte që kondicioneri kishte pushuar së punuari.

Sipas dokumenteve të akuzës të paraqitura në gjykatën federale, Homero Zamorano nuk dinte për këtë çështje ndërkohë që raportohet se ai u gjet i fshehur pranë kamionit duke u hequr si një nga emigrantët.

Ai është një nga katër personat e akuzuar në incidentin më vdekjeprurës të trafikimit të qenieve njerëzore në historinë e SHBA.

Disa fëmijë të gjetur në kamion janë ende duke u trajtuar në spital.

Zamorano, 45 vjeç, dhe i dyshuari komplotist Christian Martínez, 28 vjeç, akuzohen se i kanë dërguar mesazhe me tekst njëri-tjetrit në lidhje me operacionin e kontrabandës, para dhe pas zbulimit të kamionit me temperaturë 103 gradë.

Një informator konfidencial i qeverisë që punon për Emigracionin dhe Zbatimin e Doganave dhe policinë e Teksasit u tha zyrtarëve se të dy kishin folur pasi u raportuan vdekjet në media.

Martínez dyshohet se i tha informatorit:

"Shoferi nuk ishte në dijeni se njësia e ajrit të kondicionuar ndaloi së punuari dhe ishte arsyeja pse ato vdiqën".

Dokumentet shtojnë se informatori dhe Martínez ishin duke qëndruar disa metra larg njëri-tjetrit kur u zhvillua biseda me shoferin.

Të dy burrat përballen me dënimin me vdekje nëse shpallen fajtorë për akuza për kontrabandë dhe konspiracion.

Dy burra të tjerë të akuzuar për përfshirje, Juan Claudio D'Luna-Méndez dhe Francisco D'Luna-Bilbao, janë akuzuar për posedim të armëve të zjarrit dhe për qëndrim të paligjshëm në SHBA. Të dy janë shtetas meksikanë.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore