Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Një anti islamik dhe anti emigrant shpall kandidaturën për president në Francë

Një anti islamik dhe anti emigrant shpall kandidaturën për

Eric Zemmour njoftoi të martën në rrjetet sociale se do të kandidojë në zgjedhjet presidenciale franceze në prill.

Në një video 10 minutëshe të publikuar në mediat sociale, eksperti televiziv i ekstremit të djathtë tha se ai mori vendimin për të kandiduar sepse "asnjë politikan tjetër nuk ka guximin ta shpëtojë vendin nga fati tragjik që e pret".

“Kam vendosur të kandidoj në zgjedhjet presidenciale që fëmijët dhe nipërit tanë të mos vuajnë barbarinë, që vajzat tona të mos jenë të mbuluara… që të trashëgojnë një Francë siç e njihnin paraardhësit tanë,” ai tha duke lexuar një deklaratë nga zyra e tij.

Një linja e ashpër kundër imigracionit, Zemmour i prishi parashikimet përpara zgjedhjeve të vitit të ardhshëm, kur filloi turneun në Francë duke promovuar një libër në shtator, duke lënë të kuptohet se donte të kandidonte për presidencën.

Sulmet e tij të ashpra ndaj pushtetit politik dhe propozimet e diskutueshme për imigracionin dhe identitetin francez kanë tërhequr vëmendjen e mediave dhe kanë dominuar debatet përpara votimit.

Zemmour, 63 vjeç, është kandidati më i fortë anti-islam dhe anti-migrant nga sfiduesit që kërkojnë të rrëzojnë presidentin Emmanuel Macron në votimin e prillit 2022.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore