Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Ngrihet ALARMI i infeksionit vrasës në Britani/ Brenda një jave, vdes fëmija i katërt nga “Strep A”, ja simptomat

Ngrihet ALARMI i infeksionit vrasës në Britani/ Brenda një jave,

Një fëmijë i katërt është konfirmuar se ka vdekur nga një infeksion strep A.

Vdekja e Muhamed Ibrahim Aliut, i cili ishte katër vjeç, u njoftua nga shkolla e tij në High Wycombe, Buckinghamshire, më 17 nëntor.

Zyrtarët shëndetësorë kanë konfirmuar tani se ai kishte streptokok invaziv të Grupit A (iGas).

Më herët gjatë ditës së sotme, vdekja e një fëmije në Ealing, në perëndim të Londrës, u konfirmua nga Agjencia e Sigurisë Shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar si një tjetër rast i iGAS.

Dr Yimmy Chow, konsulent për mbrojtjen e shëndetit në UKHSA, tha: “Ne jemi jashtëzakonisht të pikëlluar kur dëgjojmë për vdekjen e një fëmije në shkollën fillore St John’s dhe mendimet tona janë me familjen e tyre, miqtë dhe komunitetin e shkollës”.

“Duke punuar me ekipin e shëndetit publik të Këshillit Ealing, ne kemi ofruar këshilla paraprake për komunitetin e shkollës për të ndihmuar në parandalimin e rasteve të mëtejshme dhe vazhdojmë të monitorojmë situatën nga afër”.

Dy nxënës të tjerë kanë vdekur nga infeksioni në shtatë ditët e fundit. Njëri ishte një nxënës në një shkollë fillore pranë Cardiff. Zyrtarët shëndetësorë njoftuan vdekjen e tyre të enjten. Të premten e kaluar, një fëmijë gjashtëvjeçar vdiq pas një shpërthimi në shkollën Ashford Church of England në Surrey.

Zyrtarët shëndetësorë mësohet se kanë parë një rritje të lehtë të rasteve të Strep A, e cila mund të shkaktojë ethe të kuqe, megjithëse vdekjet dhe komplikimet serioze nga infeksioni janë të rralla.

Dr Chow shtoi: “Infeksionet streptokoke të grupit A zakonisht rezultojnë në sëmundje të lehta dhe informacioni është ndarë me prindërit dhe stafin për shenjat dhe simptomat”.

“Këto përfshijnë dhimbje të fytit, ethe dhe infeksione të vogla të lëkurës dhe mund të trajtohen me një kurs të plotë të antibiotikëve nga mjeku i përgjithshëm.

“Në raste të rralla, mund të jetë një sëmundje e rëndë dhe kushdo me temperaturë të lartë, dhimbje të forta muskulore, dhimbje në një zonë të trupit dhe të vjella ose diarre të pashpjegueshme duhet të telefonojë NHS 111 dhe të kërkojë menjëherë ndihmë mjekësore”.

Strep A mund të përhapet përmes kollitjes, teshtitjes dhe kontaktit lëkurë me lëkurë. Njerëzit mbi 65 vjeç, ata që kanë HIV, përdorin steroide ose barna të tjera, ose vuajnë nga diabeti, sëmundjet e zemrës ose kanceri janë më të rrezikuarit për t’u infektuar.

UKHSA ka thënë se numri i rasteve të Strep A në Mbretërinë e Bashkuar është më i lartë se sa pritej për këtë periudhë të vitit.

Ata kanë sugjeruar se rritja e rasteve ka të ngjarë të jetë rezultat i tërheqjes së masave të zbatuara gjatë pandemisë COVID.

UKHSA këshillon ata që vuajnë nga kjo sëmundje të përjashtojnë veten nga çerdhja, shkolla ose puna për të paktën 24 orë pasi të kenë filluar trajtimin me antibiotikë.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore