Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Në vitin 2030, popullsia e Ukrainës pritet të bjerë në 35 milionë

Në vitin 2030, popullsia e Ukrainës pritet të bjerë në

Instituti i Demografisë dhe Kërkimeve Sociale MV Ptukha parashikon se deri në vitin 2030, popullsia e Ukrainës do të jetë 35 milionë.

Kjo u njoftua nga Ella Libanova, shefja e objektit, e cila foli në Forumin Ekonomik Ndërkombëtar të Kievit.

“Sipas pikëpamjes sonë, deri në vitin 2030, rreth 35 milionë njerëz do të jetojnë në Ukrainë brenda kufijve të vitit 1991. Dhe do të jetë mirë nëse kjo do të ndodhë,” tha Libanova.

Në të njëjtën kohë, sipas ekspertit, kjo do të thotë se shkalla e plakjes së popullsisë do të rritet.

Rrjedhimisht, do të kemi më shumë kosto sociale, më shumë barrë në sistemin e pensioneve dhe shëndetësisë. Dhe në fund kjo do të thotë një barrë më e rëndë për popullatën që punon”, tha sociologu.

Sipas mendimit të saj, ia vlen të pritet një kthim masiv i ukrainasve që ikën nga lufta “me kusht që cilësia e jetës në Ukrainë të përmirësohet në një nivel të krahasueshëm me atë në Evropë”.

 “Megjithëse jam e bindur se ne mund të ndjekim të njëjtën rrugë si kombet mesdhetare. Spanja, Italia, Portugalia, të gjitha ishin vende emigracioni në një kohë. Dhe tani janë kthyer në vende imigrimi,” vuri në dukje Libanova.

Pothuajse 9 milionë njerëz janë larguar nga Ukraina që nga fillimi i luftës. Midis 1.3 dhe 1.4 milionë nga këta ukrainas mbeten përtej kufijve të vendit të tyre.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore