Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

"Myslimanët të vrasin miliona francezë"/ Twitter e Facebook i fshijnë postimin ish-kryeministrit malajzez

"Myslimanët të vrasin miliona francezë"/ Twitter e

Ish-kryeministri malajzian i cili tha se 'myslimanët kanë të drejtë të vrasin miliona francezë' ka akuzuar Facebook dhe Twitter pasi rrjetet sociale fshinë mesazhet e tij pas protestave ndërkombëtare.

Mahathir Mohamad postoi në Twitter menjëherë pasi një radikal islamik vrau tre persona me thikë në një sulm vdekjeprurës terrorist në Nice të enjten, duke bërë që rrjeti social që po përballej me presion për të fshirë postimin e tij, e bëri këtë gjë.

Por 95-vjeçari, i cili ishte kryeministër i Malajzisë me shumicë myslimane deri në shkurt, tha se komentet e tij ishin keqinterpretuar dhe qëllimi i tij kryesor ishte të shprehte se myslimanët kurrë nuk kishin kërkuar hakmarrje për padrejtësitë.

Ai tha që postimet u hoqën megjithë përpjekjet për të përshkruar kontekstin, duke shtuar se Facebook dhe Twitter "së paku duhet të më lejojnë të shpjegoj dhe mbroj pozicionin tim".

"Nga njëra anë, ata mbrojtën ata që zgjodhën të shfaqnin karikatura ofenduese të Profetit Muhamed ... dhe presin që të gjithë muslimanët ta gëlltisin atë në emër të lirisë së fjalës dhe shprehjes.

"Nga ana tjetër, ata fshinë qëllimisht komentin tim se myslimanët kurrë nuk kishin kërkuar hakmarrje për padrejtësinë kundër tyre në të kaluarën."

As Facebook dhe as Twitter nuk iu përgjigjën drejtpërdrejt komenteve të fundit të Mahathir.

Kujtojmë se Sali Berisha ka një marrëdhënie të ngushtë me ish-kryeministrin e Malajzisë. Gjatë kohës që Berisha shërbente si President, ai zhvilloi një takim me stafin e tij në Kuala Lumpur, për t’u takuar me Mohamad.

Po ashtu, në 2012, Berisha e ftoi Mohamad për një vizitë në Shqipëri, ku së bashku me gratë e tyre vizituan qytetin e Krujës.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore