Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

"Mushkëria" e botës në flakë/ Alarmi i shkencëtarëve: Si po shkrumbohet Amazona

"Mushkëria" e botës në flakë/ Alarmi i

Shpyllëzimi në Amazonën e Brazilit është rritur me një çerek që nga viti i kaluar, thonë shkencëtarët.

Po ashtu pyjet e shiut në Amerikën Latine pritet që të regjistrojnë vitin më të keq në histori. Në gjysmën e parë të 2020, 3,069 kilometra katrorë sipërfaqe, një zonë dhjetë herë më e madhe se Parisi, u shkatërrua.

Të dhënat paraprake nga Instituti Kombëtar i vendit për Hulumtimin e Hapësirës tregojnë se qershori ishte muaji i 14-të radhazi kur shpyllëzimi është rritur.


Qershori shënon fillimin e sezonit të thatë dhe Brazili është kritikuar nga një numër vendesh dhe grupe mjedisore për shpyllëzime dhe zjarre në shkallë të gjerë.

“Të dhënat e shpyllëzimit në vetvete tregojnë se ne tani kemi një situatë shumë të komplikuar që është jashtë kontrollit në Amazonë,” u shpreh Mariana Napolitano, drejtuesja e shkencës në WWF-Brasil.

"Mushkëria" e botës në flakë/ Alarmi i "Mushkëria" e botës në flakë/ Alarmi i "Mushkëria" e botës në flakë/ Alarmi i"Mushkëria" e botës në flakë/ Alarmi i  "Mushkëria" e botës në flakë/ Alarmi i

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore