Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Mund të jetë gati në fund të vitit, kompania amerikane nis bisedimet me vendet për vaksinën e Covid-19

Mund të jetë gati në fund të vitit, kompania amerikane nis

Kompania bioteknike amerikane, Moderna Inc, tha të mërkurën se ka nisur bisedimet me disa vende për marrëveshjen e furnizimit për vaksinën e saj eksperimentale të koronavirusit. Gjithashtu bëri të ditur se ka marrë rreth 400 milionë dollarë në depozita për furnizim të mundshëm.

Javën e kaluar, Moderna njoftoi fillimin e gjykimit të fazës së fundit në 30 mijë njerëz, për të demonstruar se vaksina e saj është e sigurt dhe efektive. Gjithashtu ka thënë se mund të jetë gati që të përdoret gjerësisht në fund të këtij viti.

“Ndërsa jemi në një kompani fazë tregtare, ne e njohim nevojën për çmim të përgjegjshëm përballë pandemisë”, ka thënë kryeshefi ekzekutiv, Stephane Bancel.

Vaksina quhet mRNA-1273 dhe përmban një pjesë të vogël të kodit gjenetik nga koronavirusi.

Ajo nuk do ta shkaktojë sëmundjen, por pritet ta trajnojë sistemin imunitar që ta identifikojë dhe luftojë infektimin me koronavirus.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore