Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

"Mos telefononi të dashurat nga fusha e betejës"/ Pse ushtarët ukrainas morën këtë ULTIMATUM

"Mos telefononi të dashurat nga fusha e betejës"/ Pse

Ushtarët ukrainas kanë përshkruar rreziqet e përdorimit të një telefoni celular në vijën e frontit dhe se si telefonat e ushtarëve rusë mund të përdoren për t’i shënjestruar ata, me efekt shkatërrues.

Dëshmitë e reja sugjerojnë se rrjetet celulare nuk po përdoren si një instrument i zërit në konfliktin aktual, pasi secila palë gjurmon telefonat e ushtarëve.

Rreziqet e përdorimit të pajisjeve në fushën e betejës ndoshta janë vënë sërish në qendër të vëmendjes, pasi Rusia fajëson përdorimin e telefonit celular nga ushtarët e saj për një sulm vdekjeprurës raketor ukrainas në Makiivka, i cili sipas disa vlerësimeve vrau qindra ushtarakë.

Si gjurmohen telefonat në fushën e betejës?

Është gjithashtu e mundur që disa sisteme të mund të identifikojnë drejtpërdrejt vendndodhjen e telefonit kur simulatorët lidhen me to, për shembull duke hyrë në sistemin e brendshëm GPS të telefonit.

Cilado metodë që përdoret – dhe detajet më të imta janë sekrete ushtarake të ruajtura nga afër – të gjitha përfundojnë me gjetjen e armikut në një vendndodhje mjaft të saktë të kushdo që përdor telefonin.

Në Ukrainë, dihet që rusët po përdorin sistemin elektronik të transportit Leer-3 – i përbërë nga drone dhe një kamion komandues – si një mjet për të lokalizuar forcat ukrainase.

Ky sistem mund të marrë më shumë se 2000 telefona në një rreze prej 3,7 miljesh, duke mundësuar gjetjen e një numri të madh pozicionesh armike.

Forcat ukrainase besohet se po përdorin teknologji të ngjashme. Në mesin e marsit, zyrtarët amerikanë i thanë New York Times se të paktën një gjeneral rus ishte vrarë pas një telefonate celulare që ai bëri, të marrë nga inteligjenca ukrainase.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore