Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Miliona paund pasuri, njihni bosen më të re të “nëntokës”

Miliona paund pasuri, njihni bosen më të re të

Szenm Asghar, 37 vjeçe, braktisi një karrierë në bankën e korporatave me RBS dhe NatWest për të jetuar një jetë luksoze, duke shpenzuar dhjetëra mijëra paund për rroba, makina dhe kafshë shtëpiake, duke adoptuar dy mace të tyre për 3000£.

E diplomuarja e financës në universitet dhe partneri i saj i papunë, Rashid Hussain, 35 vjeç, financuan stilin e tyre të shtrenjtë të jetesës pasi krijuan linjën e tyre të ashtuquajtur telefonike të drogës ‘Snajper’, e cila pret klientët në Rochdale, Manchester.

Të dy u arrestuan pasi policia po hetonte dy  banda rivale të drogës në qytet, bastisi apartamentin e tyre luksoz prej 3.1 milionë funtesh në zonën e pasur të Bamfordit dhe gjeti pajisje të ndryshme si peshore dixhitale, ambalazhe dhe lista të debitorëve të drogës.

Sipas vendimit të gjykatës të premten, Asghar u burgos për tre vjet e katër muaj dhe Hussain u burgos për shtatë vjet e gjysmë pasi të dy u dënuan për një akuzë për posedim të pronës kriminale dhe dy akuza për lidhje me furnizimin me drogë të klasit A.

Hetimet zbuluan se çifti merrte të paktën 34,000 £ të ardhura nga kartela e tyre gjatë një periudhe gjashtë javore.

Një video telefonike tregoi Hussainin duke mbajtur tufa gjigante parash dhe duke u mburrur: ‘Këto para më kanë bërë mua’ ndërsa një mik tha: ‘Oh Po! Në rregull!’


Mbi 20,000£ para u gjetën të fshehura nën shtretër në shtëpinë e çiftit, dhe disa të ekspozuara në dhomë, kur policia bastisi pronën në dhjetor 2021.

Gjithashtu u sekuestruan një sërë celularësh. Pajisjet u zbuluan se përmbajnë mesazhe me tekst ‘marketing’ të dërguara me shumicë për klientët e tyre të cenueshëm, duke reklamuar aksionet e tyre, si dhe mesazhe zanore të Hussain që mburrej për të ardhurat e tij.

Policia thotë se çifti përdori gjithsej 10 telefona celularë për të shitur drogën në të gjithë zonën duke përdorur etiketën “Sniper Line Active – Pajisjet më të mira në qytet”.

Kur Hussain u arrestua dhe u mbajt në paraburgim dhjetorin e kaluar, Asghar u lirua me kusht dhe u transferua në qytetin e saj të lindjes, Bury, ku ajo vazhdoi të drejtonte linjën e drogës, duke mbajtur aktive rrjedhën e saj fitimprurëse pasi u mësua me stilin e saj të jetesës.

Një bastisje e dytë u ekzekutua në shtëpinë e Asghar në mars 2022, ku oficerët zbuluan përsëri mbi 15,000£ në para, një total prej 86 g heroinë dhe kokainë, si dhe 1 kg qetësues “Phenacetin”, i përdorur për t’u përzier në drogë. për të rritur volumin.

Në të gjithë detektivët gjetën 275 fasha me heroinë dhe 174 mbështjellje kokaine, si dhe 2,390 £ para në një zarf, 2,595 £ dhe pothuajse 10,000 £ të fshehura brenda dy shalleve dhe 475 £ të tjera.

Shënimet e kontabilitetit të gjetura në adresë treguan se në një periudhë shtatë ditore, u morën 12,705£ para dhe priste 7,755 £ të tjera javën e ardhshme.

Asghar i tha policisë tha se ajo kishte qenë në një lidhje me Hussain për dy vjet dhe konfirmoi se kishte punuar më parë për DWP dhe në bankat e korporatave.

Ajo tha se e dinte që Hussain ishte i papunë dhe përfitonte, por “nuk e dinte se nga i vinin paratë”.

Ajo më vonë tha se kishte marrë kërcënime dhe kishte vepruar nga ‘besnikëria e gabuar’ ndaj Hussainit.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore