Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Miliarderi kinez dënohet me 18 vjet burg vetëm se kritikoi qeverinë komuniste të Kinës

Miliarderi kinez dënohet me 18 vjet burg vetëm se kritikoi

Miliarderi Sun Dawu, një kritik i zëshëm i qeverisë kineze, u dënua me 18 vjet burg të mërkurën për “grindje dhe provokimin e telasheve”, sipas një deklarate zyrtare të prokurorisë.

Sun u arrestua në muajin mars të këtij viti. Kompania e tij, Hebei Dawu Agricultural and Animal Husbandry Group, zotëron operacione bujqësore në Kinë dhe punëson rreth 9,000 njerëz në përpunimin e pulave, prodhimin e ushqimit të kafshëve shtëpiake dhe industri të tjera. Ai është gjithashtu i famshëm duke qenë një kritik i hapur i Partisë Komuniste në pushtet në Kinë, raporton cnn.

Sun u shpall fajtor për “mbledhjen e një turme për të sulmuar institucionet shtetërore, pengimin e shërbimit publik, grindjet dhe provokimin e problemeve, ndërprerjen e prodhimit dhe funksionimit, kryerjen e tregtisë shtrënguese, minierat e paligjshme, pushtimin e paligjshëm të tokës bujqësore, thithjen e paligjshme të depozitave publike”, njoftoi Gjykata Popullore e Gaobeidian.

Si pjesë e dënimit të tij 18-vjeçar, Dawu gjithashtu u gjobit me 3.11 milionë juanë (480 mijë dollarë).

Sun ishte një nga shumë pak njerëz në Kinë që akuzon publikisht qeverinë se po përpiqej të mbulonte shtrirjen e shpërthimit të gripit të derrave në Afrikë në vitin 2019, e cila përfundimisht vrau më shumë se 100 milionë derra në vend.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore