Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Miku i Putin bën veprimin e papritur/ I vjen në ndihmë Ukrainës, i dhuron të ardhurat nga shitja e Chelsea fondit mbështetës të Kievit

Miku i Putin bën veprimin e papritur/ I vjen në ndihmë

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar do t'i transferojë Ukrainës të gjitha të ardhurat nga  shitja e klubit të futbollit Chelsea nga Roman Abramovich  vitin e kaluar.  Sipas mediave të huaja, fondet do të drejtohen në një fond të veçantë për ndihmë financiare në Ukrainë. Në të ardhmen e afërt, miratimi për transaksionin duhet të vijë nga BE. 

Të ardhurat neto nga shitja e Chelsea FC janë 2.3 miliardë funte.  Mësohet se paratë do të shkojnë në llogarinë e fondit, i cili drejtohet nga ish-drejtori ekzekutiv i UNICEF-it në Britaninë e Madhe, Mike Penrose. Fondet nga fondi do të përdoren për restaurimin e institucioneve arsimore, asistencë mjekësore dhe fusha të tjera. Të gjitha fondet do të shpërndahen nën kontrollin e BE-së.

Vihet re se shuma prej 2.3 miliardë paund do të jetë një nga donacionet më të mëdha bamirëse për viktimat e luftës në histori. Roman Abramovich shpalli vendimin për të shitur klubin anglez të futbollit Chelsea në fillim të marsit 2022. Biznesmeni tha se të gjitha të ardhurat nga shitja do të shkojnë për një fondacion bamirësie, i cili do të krijohet për të ndihmuar viktimat e luftës në Ukrainë. 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore