Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Merkel: Koncepti i strategjisë “NATO 2030” jep përgjigje për të gjitha sfidat

Merkel: Koncepti i strategjisë “NATO 2030” jep përgjigje

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se koncepti i strategjisë së NATO-s për vitin 2030 ofron një përgjigje për të gjitha sfidat me të cilat ballafaqohet aleanca.

Merkel, e cila është në Bruksel për Samitin e NATO-s, deklaroi se ajo e sheh rishikimin e konceptit të strategjisë së NATO-s si një kontribut të rëndësishëm në marrëdhëniet e ardhshme me Rusinë dhe Kinën. “Koncepti NATO 2030 siguron një përgjigje për të gjitha sfidat me të cilat përballemi. Unë mbështes synimin e NATO-s për të zhvilluar një koncept të ri strategjik që do të përcaktojë qartë përgjigjen ndaj sfidave”, tha Merkel.

Ajo ndau informacione se temat që do të diskutohen në samit janë Rusia, Paqësori, Kina, Afganistani dhe Ukraina.

“Ne gjithashtu do të diskutojmë sfidat me të cilat përballemi dhe tërheqjen e trupave nga Afganistani. Ne do të diskutojmë atë që kemi mësuar në Afganistan. Ne e shohim situatën në Ukrainë si një provë të madhe, ne do të diskutojmë kërcënimet. Ne do të diskutojmë shkeljen e demokracisë në Bjellorusi”, tha ajo. Duke theksuar se sfida të tilla si sulmet kibernetike dhe fushatat e dezinformimit po bëhen gjithnjë e më të rëndësishme, Merkel tha se ajo do të diskutojë se si të luftohen kërcënimet e tilla.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Në Fokus

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore