Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

“Më quante Hitler çdo 6 orë”/ Kryeministri izraelit për Erdogan: Unë jam demokrat, ai...

“Më quante Hitler çdo 6 orë”/ Kryeministri izraelit

Kryeministri i Izraelit Benjamin Netanjahu ka reaguar më në fund në lidhje me zërat që e krahasojnë atë më presidentin turk, Erdogan.

Ai ka zbuluar dhe një incident që ka ndodhur mes tyre, gjatë takimit të tyre të fundit.

 “Erdogan më quante Hitler çdo 6 orë”,- tha kryeministri izraelit në një intervistë të fundit, duke analizuar sesi marrëdhëniet midis liderëve në politikën e jashtme ndryshojnë dhe përshtaten.

I pyetur nga gazetari amerikan Barry Weiss se si e sheh ai faktin që shumë media e vendosin atë në të njëjtën kategori me Rexhep Tajip Erdogan dhe "udhëheqës të tjerë autoritarë", Benjamin Netanyahu tha se ky është një veprim fëminor.

"Kjo është fëminore. Unë gjithmonë e kam vënë veten në gjykimin e qytetarëve në zgjedhje. Unë kurrë nuk kam marrë pjesë në zgjedhje. Shikoni, miku më i mirë i Erdoganit për disa vite ishte Barack Obama. Ata ishin miq të ngushtë. Mendoj se kjo ndryshoi pasi Erdogan filloi të hedhë më shumë gazetarë në burg duke minuar në mënyrë efektive demokracinë në Turqi. Marrëdhëniet tona janë përmirësuar. Më thërriste Hitler çdo 6 orë”.- tha ai.

Ndërkohë kur u pyet me shaka nëse tani e thërret vetëm çdo 12 orë, Netanjahu u shpreh se ka patur një bisedë miqësore së fundmi me Erdogan dhe për këtë është i lumtur.

“Jo, ne patëm një bisedë miqësore ditën tjetër dhe jam shumë i lumtur me këtë. Mendoj se është e rëndësishme. Jo domosdoshmërisht sepse unë miratoj gjithçka që bën Erdogan, nuk është kështu. Por, meqenëse Barack Obama kishte marrëdhënie të mira me Turqinë dhe ndërsa Presidenti Biden takohet me liderët e Kinës ose me liderët e vendeve të tjera në rajonin tonë që nuk janë tamam demokraci luksemburgase, kjo është ajo që bën politika e jashtme. Është një kombinim interesash dhe vlerash dhe ju duhet të mbani ekuilibrin”, u përgjigj Netanyahu.

Siç shpjegoi, ai portretizohet gabimisht nga disa si një lider autoritar dhe antidemokratik, pasi ai është në fakt një demokrat i shekullit të 19-të dhe i ditur, në të njëjtën masë ose më shumë se liderët e sotëm të demokracive perëndimore, në elementet bazë të demokracisë moderne.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore