Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Mbyllja e kufijve/ BE letër shteteve anëtarëve:Kujdes, vendimi jo efektiv duhet koordinim

Mbyllja e kufijve/ BE letër shteteve anëtarëve:Kujdes, vendimi jo

Bashkimi Europian paralajmëron shtetet anëtare për kontrollet e pakoordinuara kufitare në Europë

Shqetësimi është në rritje për shkak të parashikimit të një ringjallje e koronavirusit në Evropë  që do të çojë në një "valë të dytë" të kufizimeve të pakoordinuara të kufijve që do të dëmtojnë kufijtë e hapur apo ajo që cilësohet si lëvizje e lirë, parimin mbi të cilin është themeluar Bashkimi Evropian.

Në një letër drejtuar qeverive kombëtare, parë nga Associated Press, Komisioni Evropian paralajmëron se "ndërsa ne duhet të sigurohemi që BE-ja të jetë e gatshme për rishfaqje të mundshme të rasteve Covid-19 ... ne duhet në të njëjtën kohë të shmangim një valë të dytë të veprime të pakoordinuara në kufijtë e brendshëm të BE-së. "

“Rivendosja e kufizimeve joefektive dhe kontrollet e brendshme të kufijve duhet të shmanget. Përkundrazi, përgjigja duhet të jetë që të ketë masa të synuara, proporcionale dhe të koordinuara, të informuara me prova shkencore”, "thuhet në letrën, dërguar 27 vendeve anëtare të BE-së dhe Britanisë.

Letra vjen pasi disa vende kanë vendosur kufizime të reja, ose kërkuan që udhëtarët të futen në karantinë, si një masë të mbylljeve të kufirit të panikut, të cilat bllokuan lëvizjen e furnizimeve dhe pajisjeve mjekësore, pasi shpërthimi i parë i Evropës u shfaq në Itali në shkurt.

Ekspertët kanë frikë se vendet janë mësuar të ulin portat në kufijtë e tyre, pasi e gjykojnë të arsyeshme që e ardhmja e zonës Shengen pa kontroll të ID në Evropë është në rrezik.

Belgjika - ku ka selinë e BE-së - nuk lejon udhëtimin në disa rajone në Spanjë, veçanërisht Katalonja në veri, dhe gjithashtu ka ndalime për njerëzit që vijnë nga pjesë të Francës, Britanisë, Bullgarisë, Kroacisë, Lituanisë, Rumanisë dhe Zvicrës.

Kombet skandinave janë veçanërisht të shpejtë për të reaguar ndaj çdo rritje të niveleve të infeksionit. Ministria e jashtme e Danimarkës tani ka Spanjën, Bullgarinë, Luksemburgun, Rumaninë dhe Andorrën në të ashtuquajturën listë të kuqe. Norvegjia, e cila nuk është anëtare e BE-së, por është pjesë e zonës Shengen, nuk ka hezituar as.

Instituti i Politikave të Migracionit tha "Skenat e kufijve të mbështetur dhe pikave të kontrollit do të ishin të paimagjinueshme vetëm pesë vjet më parë. Megjithatë, rivendosja e njëanshme e kontrolleve të kufijve dhe mbylljeve të kufijve është bërë një pjesë e pranuar e mjeteve të vendeve anëtare për t'iu përgjigjur emergjencave ndërkufitare. "

Rreziku, sipas Institutit, është se "instinkti për t'u kthyer në kufijtë kombëtar në kohë krize mund të rritet vetëm më i fortë, veçanërisht pasi valët e dyta ose të treta të virusit kërkojnë rivendosjen e një niveli të kufizimeve të udhëtimit”.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore