Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Mbi 24 milionë të prekur dhe 825 mijë viktima nga Covid, rekord viktimash në Indi

Mbi 24 milionë të prekur dhe 825 mijë viktima nga Covid, rekord

Shifra alarmuese po shënohen nga Covid, ku sipas universitetit Johns Hopkins me qendër në SHBA në botë rezultojnë 24,1 milionë raste të konfirmuara me virusin Covid.

Po sipas këtij instituti janë regjistruar 825 mijë vdekje nga koronavirusi. India raportoi një rekord të ri të infeksioneve të përditshme të Mërkurën pasi më shumë se 76,000 testuar pozitivë në të gjithë vendin. Njëkohësisht, vdekjet kaluan edhe 60,000 dje, që do të thotë se vendi i Azisë Jugore ka numrin e katërt më të lartë të vdekjeve në botë.

India ka konfirmuar më shumë se tre milion raste deri më tani, me milionin e fundit që kërkon vetëm 15 ditë për t'u arritur. Në krahasim, vendit iu deshën 21 ditë për të konfirmuar dy milion raste dhe 167 ditë për të arritur në milionin e parë.

Kur India filloi së pari në një bllokim të rreptë në Mars, ishte e qartë se qytetet urbane dhe metropolitane ishin në qendër të shpërthimit.

Ndërsa 400 raste në një ditë me Covid u regjistruan dhe në Korenë e Jugut. Rusia raportoi 4,711 raste të reja të enjten, duke çuar numrin e saj mbarëkombëtar në 975.576, në shtetin e katërt më të madh në botë. Zyrtarët e Task-Forcës thanë që 121 persona humbën jetën  gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e tij zyrtar të vdekjes në 16.804.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore