Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Mbajnë "fronin" për të 5-tin vit radhazi/ Ja cilat janë pasaporta më e fuqishme në botë për vitin 2023

Mbajnë "fronin" për të 5-tin vit radhazi/ Ja cilat

Tre pasaporta aziatike janë shfaqur si më të fuqishmet në botë për vitin 2023.

Për të pestin vit radhazi Japonia është kurorëzuar si pasaporta më e fuqishme në botë, me 193 vende që u japin mbajtësve udhëtim pa viza pas mbërritjes, teksa qytetarët e Koresë së Jugut dhe Singaporit janë në vendin e dytë, me pasaportat e tyre që japin akses pa viza në 192 vende secili.

Henley & Partners thanë se ndryshimet në renditje treguan një lidhje të drejtpërdrejtë midis fuqisë së pasaportave dhe fuqisë ekonomike në rritje.

Kina, e cila lehtësoi kufizimet e udhëtimeve për qytetarët vetëm këtë javë, është ngjitur gjithashtu në radhë për vitin 2023.

Pasi ra nga vendi 67 në 72 në 2020, Kina është ngjitur në pasaportën e 66-të më të fuqishme, duke fituar udhëtimin pa viza me pesë vende të reja.

Zelanda e Re ka lëvizur pak që nga viti 2020, por ruan vlerën e saj në top 10 pasaportat më të fuqishme.

Kiwi mbeti statik në vendin e 7-të, duke ruajtur aksesin pa viza në 186 vende. Ndërkohë pasaportat e SHBA-së dhe Britanisë së Madhe, të cilat dikur ishin dokumentet më të vlerësuara të udhëtimit në indeks, kanë ngecur respektivisht në renditjen e 6-të dhe të 7-të.

Pasaportat më të fuqishme për vitin 2023, sipas Indeksit të Pasaportave Henley:

1. Japoni (193 destinacione)
2. Singapor, Koreja e Jugut (192 destinacione)
3. Gjermani, Spanjë (190 destinacione)
4. Finlandë, Itali, Luksemburg (189 destinacione)
5. , Danimarkë, Holandë, Suedi (188 destinacione)
6. Francë, Irlandë, Portugali, Mbretëria e Bashkuar (187 destinacione)
7. Belgjika, Zelanda e Re, Norvegjia, Zvicra, Shtetet e Bashkuara, Republika Çeke (186 destinacione)
8. Australi, Kanada, Greqi, Maltë (185 destinacione)
9. Hungari, Poloni (184 destinacione)
10. Lituani, Sllovaki (183 destinacione)

Pasaportat më të këqija për të mbajtur në 2023, sipas Indeksit të Pasaportave Henley:

1. Koreja e Veriut (40 destinacione)

2. Nepal, territori palestinez (38 destinacione)
3. Somali (35 destinacione)
4. Jemeni (34 destinacione)
5. Pakistan (32 destinacione)
6. Siri (30 destinacione)
7. Irak (29 destinacione)
8. Afganistan (27 destinacione)

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore