Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Mashtrimi vdekjeprurës i Izraelit/ Si e shkatërruan sistemin nëntokësor të Hamasit: Armiku do na zinte pritë

Mashtrimi vdekjeprurës i Izraelit/ Si e shkatërruan sistemin

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit (IDF) arritën të mashtrojnë Hamasin duke e bërë të besojë se kishin në plan një pushtim tokësor natën e kaluar dhe më pas shkatërruan rrjetin e tyre të tunelit duke ditur se militantët do të fshiheshin nën tokë duke pritur për të zënë në pritë tanket dhe ushtarët, pretendojnë raportet në Izrael.

Pati një konfuzion kur IDF tha menjëherë pas mesnatës se forcat tokësore po 'sulmonin në Gaza' dhe më vonë sugjeroi që "armiku" fshihej nën tokë. Një zëdhënës më vonë e tërhoqi atë deklaratë - duke thënë se operacionet ushtarake ishin kryer përgjatë kufirit, por asnjë trupë izraelite nuk e kishte kaluar atë.

Sidoqoftë, njoftimi ishte me sa duket një dredhi e planifikuar mirë për të marrë Hamasin duke dërguar luftëtarët në sistemin e tij nëntokësor të tunelit nën Qytetin e Gazës, para se të bombardonte zonën, me shpresën e eleminimit të një numri të madh të militantëve në një goditje të shpejtë.

Ushtarët dhe tanket me dronë të pajisur me vizion natën do qëndronin në pritje të të mbijetuarve ndërsa ato të dilnin në sipërfaqe, duke i goditur me zjarr ajror dhe tokësor.

Snajperët dhe njësitë e raketave po i prisnin gjithashtu në tokë ndërsa IDF tha se kishte kryer një operacion 'kompleks' për të shkatërruar tunelet e Hamasit nën Qytetin e Gaza, të cilin ushtria i referohet si "Metro".

Kryeministri Benjamin Netanyahu tha të Premten se Izraeli nuk kishte plane për t'u dorëzuar në sulmet e tij pasi helikopterë, avionë, anije dhe artileri goditën pjesët veriore dhe lindore të Gazës me 1.000 bomba gjatë natës të enjten.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore