Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Marrëveshja për gazin, Rusia paralajmëron Gjermaninë: Mos fusni Navalnyn në këtë mes

Marrëveshja për gazin, Rusia paralajmëron Gjermaninë: Mos

Përparimet me punimet e tubacionit të gazit Nord Stream 2 nga Rusia në Gjermani nuk duhet të lidhen me rastin e Alexey Navalny, tha Kremlini të Mërkurën, mes tensioneve të ashpra midis dy vendeve.

Berlini tha se Navalny u helmua në Rusi me një agjent nervor, ndërsa Kancelarja gjermane Angela Merkel është përballur me thirrje për të ndaluar ndërtimin e tubacionit që sjell gazin rus në Gjermani në përgjigje të sulmit të dyshuar.

Duke folur para gazetarëve në një konferencë, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se Nord Stream 2 nuk duhet të flitet kur diskutohet çështja Navalny.

"Ai nuk duhet të përmendet në çdo rast politizimi," tha ai. "Ky është një projekt komercial që është absolutisht në përputhje me interesat e Rusisë dhe vendeve të Bashkimit Evropian, dhe kryesisht të Gjermanisë."

Moska thotë se ende nuk ka parë prova se kritiku 44-vjeçar i Kremlinit u helmua me një agjent nervor, siç pretendohet nga laboratorët në tre vende evropiane.

Të hënën, qeveria gjermane tha se testet nga laboratorët francezë dhe suedez mbështesnin gjetjet e saj.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore