Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Ky shtet merr vendimin/ Do të nisë vaksinimi i fëmijëve nga mosha 5-11 vjeç

Ky shtet merr vendimin/ Do të nisë vaksinimi i fëmijëve nga

Izraeli është vendi që ka marrë vendimin për të vaksinuar fëmijët e moshës 5 deri 11 vjeç.

Do të vaksiohen ata të cilët rrezikojnë nga ndërlikime serioze nga Covid-19 duke filluar nga 1 Gushti, njoftuan sot zyrtarë shëndetësorë të shtetit hebre.

Ministria Izraelite e Shëndetësisë dha dritën jeshile për fondet e sigurimeve shëndetësore për të vaksinuar fëmijët e moshës 5 deri 11 vjeç të cilët “janë në rrezik të konsiderueshëm të sëmundjes serioze ose vdekjes si rezultat i” infeksionit të ri të koronavirusit “.

Fëmijëve me sëmundje të rëndë kronike të mushkërive, imunosupresion të rëndë, çrregullime neuro-zhvillimore , sëmundje të qelizave drapër, dështim të zemrës, hipertension pulmonar dhe mbipesha të rënda mund t’u jepet një dozë prej 0,1 ml të dozës standarde të vaksinës.

Rreth 55% e popullsisë së Izraelit është vaksinuar plotësisht falë një fushate masive të nisur në fund të dhjetorit pas një marrëveshjeje me gjigantin e Pfizer.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore