Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

Kush humbi dhe kush fitoi në debatin Trump-Biden, flasin analistët më të mirë në botë

Kush humbi dhe kush fitoi në debatin Trump-Biden, flasin analistët

Debati i parë presidencial në SHBA mes Donald Trump dhe Joe Biden që u transmetua live në të gjithë botën, u dominua nga përplasjet e forta, ironia dhe akuzat drejtuar njëri-tjetrit.

Si pasojë e COVID, të dy kandidatët që në fillim nuk i dhanë dorën njëri-tjetrit, ndërsa debati degjeneroi mes ofendimesh të vazhdueshme dhe ndërprerjesh të shpeshta 

Por kush e fitoi përballjen sipas analistëve më të mirë në botë?

Ajo që bie në sy nga analistët e The Guardian, raporton SHQIP, është se të dy kandidatët sulmohen në një farë mënyrë, por më i kritikuar është Trump. Nga debati humbi SHBA, thonë ata, edhe pse vlerësimi për Biden është më i lartë.

Ja çfarë mendojnë  Geoffrey Kabaservice, Derecka Purnell, Lloyd Green dhe Art Cullen.
  
Geoffrey Kabaservice- Nuk kishte fitues
 
Ajo që mund të kishte qenë një shkëmbim interesant dhe madje edukativ, rezultoi të ishte një garë shqetësuese dhe kryesisht e pashikueshme.
 
Për periudha të gjata të të ashtuquajturit debat, Donald Trump refuzoi të lejojë Joe Biden (apo edhe moderatorin, Chris Wallace) të plotësonte një fjali pa ndërprerje ose fyerje. Trump pa dyshim e tregoi veten si kandidati më dominues, megjithëse ai uli nivelin e debatit duke e çuar në kaos, në vend që ta bënte një çështje koherente për presidencën e tij, shkruan SHQIP.
 
Biden kryesisht ruajti qetësinë, por luftoi të jepte argumente të qëndrueshme përballë breshërisë ngacmuese të Trump. Ndonjëherë ai binte pre e agresionit të tij verbal. Biden humbi mundësitë e arta për të bërë ato që, sipas standardeve tradicionale të debatit, do të kishin qenë argumente efektive për një mori çështjesh.

Por ndryshe nga Trump, Biden doli si një politikan i bazuar në realitet, me mendje jo konspirative, i cili është kundër epërsisë së të bardhëve dhe i përkushtuar ndaj institucioneve tona themelore kombëtare dhe vazhdimit të demokracisë amerikane. Ai ishte efektiv edhe në fund të debatit, veçanërisht mbi zbatimin e ligjit dhe zgjedhjet, në një moment kur, sipas mediave konservatore, atij duhet t’i kishin mbaruar energjitë dhe fuqia e trurit.
 
Ky ishte debati më i keq presidencial në historinë tonë dhe një siklet i rëndë kombëtar. Të dy palët pretendojnë fitoren. Në të vërtetë, të dy kandidatët humbën, megjithëse dyshoj se rezultati do të jetë më i keq për Trump sepse ai dukej kaq i papërshtatshëm për presidencën.

"Debati" tregoi se ne jemi një komb në rënie, i bashkuar vetëm nga përbuzja jonë për njëri-tjetrin. Fituesit e vërtetë ishin ata që na duan të sëmurë.
 
Derecka Purnell: Një manifestim i qeverisë sonë
 
Debati presidencial nuk demonstroi një rënie të qeverisë së Amerikës, por një manifestim të qeverisë së Amerikës. Trump bërtiti dhe mashtroi, madje sulmoi edhe moderatorin  e debatit, përveç kundërshtarit të tij politik. Ai gënjente shpesh dhe me zë të lartë. Të vërtetat e Biden ishin të qeta dhe të dëmshme. Ai dëshiron t'i japë më shumë para policisë. Ai është kundër socializmit. Ai është kundër Green New Deal.

Biden ishte i irrituar dhe dukshëm i bezdisur me Trump. Ish zv.presidenti  i tha Trump që të heshte dhe e quajti atë klloun dhe racist, shkruan SHQIP.
Momenti më i frikshëm i debatit ndodhi kur Trump nuk u shpreh nëse do të pranonte rezultatet e zgjedhjeve. Shpresojmë, se ne të tjerët do të jemi më të përgatitur për këtë realitet sesa Biden.

Trump dhe Biden mund të kenë argumentuar se kush do ta mbronte më mirë Amerikën dhe vlerat e saj, por njerëzit në këtë vend përfundimisht duhet të shpëtohen nga të dy.
 

Lloyd Green: Ky debat ishte një reklamë e dobët për demokracinë tonë

Donald Trump dominoi debatin që nga momenti i hapjes. Trump nuk bëri asgjë për të fshehur përbuzjen ndaj kundërshtarit të tij. Kjo është ajo që duket si "presidenciale moderne".

Në mënyrë të pashpjegueshme, Biden mori gati 40 minuta për të ngritur çështjen e taksave të Trump, një nga dobësitë më të mëdha të presidentit dhe më pas nuk arriti të kthehej në temë.  Ishte e dhimbshme për të parë.

Thirrja e Biden për Trump "A do të heshtësh, burrë?" ishte citati më i paharrueshëm i debatit. Fjalët e tij ishin një shprehje e neveritjes ndaj presidentit, por edhe e acarimit me Chris Wallace, moderatori i cili nuk arriti të menaxhonte debatin. Wallace dukej si një polic trafiku i cili u rrafshua nga një karvan kamionësh të arratisur. Debati ishte një reklamë e dobët për demokracinë tonë.

Art Cullen: Të pavendosurve nuk u bën shumë përshtypje

Biden ka epërsinë dhe nuk bëri asgjë për ta lënë atë të rrëshqasë. Trump ishte luftëtar, absolutisht i tmerrshëm, i mbështetur në mënyrë të përsëritur nga moderatori i Fox News Chris Wallace për bërtitjet mbi Biden. Trump përqafoi supremacistët e bardhë. Ata pak  persona që janë akoma të pavendosur nuk morën ndonjë përshtypje të favorshme nga debati.

Për të ruajtur pozicionin e tij, Biden kishte nevojë të paraqitej i aftë dhe i ndershëm, duke bërë thirrje për unitet. Ai bëri pikërisht atë. Trump duhej të godiste. Ai nuk mundi. Biden e quajti atë një "klloun". Ai shënoi pikë teksa foli mbi keqmenaxhimin e pandemisë nga Trump, e quajti atë gënjeshtar dhe mashtrues dhe bëri thirrje për bashkimin kombëtar.

Ai kontrolloi çdo kuti debati. Biden buzëqeshi, ndërsa Trump përqeshi.

©Copyright Gazeta Shqip

Ky artikull është ekskluziv i Gazetës Shqip, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, "Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to". Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Gazeta Shqip dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore