Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Kurdët rimarrin nga ISIS-it kontrollin e një burgu në Siri

Kurdët rimarrin nga ISIS-it kontrollin e një burgu në Siri

Një grup i milicisë kurde thotë se ka rimarrë kontrollin e plotë të një burgu në veri-lindje të Sirisë, të pushtuar nga militantët e ISIS-it gjashtë ditë më parë.

Një zëdhënës i Forcave Demokratike Siriane, të mbështetura nga SHBA-ja postoi në Tëitter se "të gjithë terroristët e DEASH-it" brenda burgut Ghwayran të Hasakës ishin dorëzuar.

Disa qindra fëmijë të burgosur u bllokuan gjithashtu në objekt me ta. Të paktën 181 persona thuhet se janë vrarë në përleshjet që kur IS u përpoq të organizonte një rebelim masiv të enjten e kaluar.

Ata përfshijnë 124 militantë të burgosur dhe 50 policë, luftëtarë të SDF-së dhe roje burgu, sipas Observatorit Sirian për të Drejtat e Njeriut.

Grupi i monitorimit me bazë në Mbretërinë e Bashkuar raportoi të mërkurën pasdite se SDF ishte kryesisht nën kontrollin e burgut, por paralajmëroi se militantët mund të fshiheshin ende në qelitë dhe seksionet që nuk ishin vënë nën kontroll.

SDF mban të burgosur rreth 12,000 burra dhe djem adoleshentë të ndaluar gjatë luftës kundër ISIS-it në burgje të mbipopulluara në zonat e Sirisë verilindore nën kontrollin e saj, si dhe 60,000 gra, vajza dhe djem të rinj në kampe të mbyllura, përfshirë këtu edhe shtetas shqiptarë.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore