Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Kur filmat kthehen në HORROR të vërtetë/ Vrasje, rënie e shpërthime - Tragjeditë më të mëdha në një shesh-xhirimi

Kur filmat kthehen në HORROR të vërtetë/ Vrasje, rënie

Përveç magjepsjes, të xhirosh për filmat e Hollywood-it është tejet e rrezikshme, me përplasje avionësh, shpërthime, rrëzime strukturash, të gjitha përgjegjëse për vdekjen e aktorëve, regjisorëve apo punonjësish skenikë.

Kjo u soll përsëri në fokus të enjten nga vdekja e drejtoreshës së fotografisë Halyna Hutchins, e cila u vra aksidentalisht nga Alec Baldwin me një armë në xhirimet në New Mexico.

Rrethanat se si arma gjuajti një plumb vdekjeprurës mbeten të paqarta, por fishekët e zbrazët janë të njohur për të krijuar presion që mund të çojë në lëndime fatale për shkak të gazrave të nxehtë dhe pluhurit të padjegur të nxjerrë.

Aktori Jon-Erik Hexum vdiq në xhirimet e serialit televiziv Cover Up në vitin 1984, kur aksidentalisht qëlloi veten teksa luante me një armë mes xhirimeve, pa e kuptuar se ishte ende e mbushur. Wadding e goditi atë në kokë, duke i thyer kafkën dhe duke i shkaktuar hemorragji në tru, e cila rezultoi fatale.

Tragjedia mbetet ende e zymtë mbi aktorin Brandon Lee në xhirimet e filmit The Crow të vitit 1994, i cili u vra kur një plumb i vendosur brenda armës e kapi atë. Goditja në bark ishte fatale për të. 

Shpesh marifetet përdoren për veprimet më të rrezikshme, duke vënë jetën e tyre në siguri të plotë për gjuajtjen e përsosur, shkallëzimin e lartësive, fluturimin e avionëve poshtë në tokë dhe varjen jashtë automjeteve në lëvizje.

Por setet e filmave, me eksplozivë, ndërtesa që bien kanë marrë gjithashtu jetën e aktorëve, regjisorëve dhe anëtarëve të setit.

Këtu kemi disa nga tragjeditë më të këqija që kanë ndodhur në shesh-xhirimi:

Crow, 1994 - Aktori Brandon Lee

Brandon Lee, djali i ikonës së arteve marciale Bruce Lee, ishte një yll në rritje përpara se të pësonte një nga vdekjet më tragjike në historinë e Hollivudit.

Në skenë, personazhi i Lee hyn në banesën e tij dhe zbulon të fejuarën e tij duke u rrahur dhe përdhunuar, përpara se një bandit të qëllojë me një revole ndaj Lee-së.

Arma - e cila ishte një revole e vërtetë Smith & Wesson - ishte e mbushur me fishekë të krijuar në mënyrë të papërshtatshme.

Kur filmat kthehen në HORROR të vërtetë/ Vrasje, rënie

Motherless Brooklyn, 2018 - Vënia e zjarrit vret zjarrfikësin e Nju Jorkut

Tragjedia goditi xhirimet e debutimit regjisorial të Edward Norton Motherless Brooklyn në Mars 2018, kur shpërtheu zjarri në grup.

Zjarrëfikësit e Nju Jorkut u thirrën për të shuar zjarrin, me zjarrfikësin e dekoruar Michael Davidson, 37 vjeç, i cili kishte qenë në FDNY për 15 vjet, duke vdekur në aksion. Ai la pas një grua dhe katër vajza.

Kur filmat kthehen në HORROR të vërtetë/ Vrasje, rënie

The Expendables 2, 2012 - Shpërthimi vret dublantin në gomone

The Expendables 2 përfshinte një kast aktorësh si Sylvester Stallone, Bruce Willis, Arnold Schwarzenegger dhe Jet Li. Gjatë filmit u xhiruar një skenë shpërthimi në ujë në Bullgari.

Dublanti Ken Lui u vra në tetor 2011 ndërsa performonte në një varkë gome në digën Ognyanovo, pak jashtë kryeqytetit, Sofje.

26-vjeçari nga Pekini nuk mbijetoi pasi pësoi plagë nga një shpërthim që ndodhi. 

Kur filmat kthehen në HORROR të vërtetë/ Vrasje, rënie

The Twilight Zone: The Movie, 1982 - Vic Morrow dhe një fëmijë përfunduan me kokë të prerë nga tehet e motorit të një helikopteri.

Aksidenti tragjik që vrau aktorin Vic Morrow dhe fëmijët Myca Dinh Le, 7 vjeç dhe Renee Shin-Yi Chen, 6, rezultoi në ndryshime të mëdha të kodit të xhirimeve.

Skena supozohej të karakterizonte personazhin e Morrow që u transportua përsëri në Vietnam, ku ai supozohej të mbronte dy fëmijë vietnamezë.

Një helikopter që fluturonte mbi Morrow dhe dy fëmijët u rrëzua në tokë nga një shpërthim i paparashikuar gjatë xhirimeve të një skene ndjekjeje.

Kur filmat kthehen në HORROR të vërtetë/ Vrasje, rënie

Deadpool 2, 2017 - Dublantja Joi 'SJ' Harris vdes në një aksident me motor

Prodhimi i vazhdimit të shumëpritur të Deadpool u prish kur motoçiklistja dublante humbi kontrollin e motorit së saj dhe u rrëzua fatalisht.

Joi 'SJ' Harris ishte duke filmuar një sekuencë marifetesh në Shaw Tower në Vankuver, kur humbi kontrollin dhe u përplas me një xham.

Kur filmat kthehen në HORROR të vërtetë/ Vrasje, rënie

Catch-22, 1970 - Kameramani bie nga avioni ndërsa filmonte mbi Gjirin e Meksikës

Fotografi ajror John Jordan u vra gjatë kapjes së pamjeve nga një avion C32 Lockheed Freighter mbi Gjirin e Meksikës.

Jordan ishte një kameraman me përvojë dhe i njohur për aftësinë e tij të patrembura për të realizuar shkrepje ajrore që askush tjetër nuk mundi, duke u mbështetur nga helikopterët me një parzmore që e siguronte.

Ai madje humbi një këmbë gjatë xhirimeve për filmin e James Bond-it You Only Live Twice kur iu afrua shumë një helikopteri Bell 47.

Kur filmat kthehen në HORROR të vërtetë/ Vrasje, rënie

Resident Evil: Kapitulli Final, 2017 - Anëtari i ekuipazhit vdiq kur makina e pasigurt doli nga platforma rrotulluese

Anëtari i ekuipazhit Ricardo Cornelius u vra kur një makinë e pasiguruar mirë doli nga një platformë rrotulluese dhe u përplas me të.

Grupi i xhirimit kishte vetëm pesë javë që punonte në grupin e Cape Town kur ndodhi aksidenti fatal në dhjetor 2014.

xXx, 2002 - Dublanti i Vin Diesel vdes pasi përplasi kokën në urë

Harry L. O'Connor, dublanti i Vin Diesel për hitin aksion xXx të 2002-shit, u vra në një aksident të filmuar mbi Urën Palacky në Pragë.

Dublanti duhet të zbriste në një nëndetëse. Por ai nuk mundi të reagojë me shpejtësi të mjaftueshme dhe goditi kokën tek ura, duke e vrarë atë në çast.

Kur filmat kthehen në HORROR të vërtetë/ Vrasje, rënie

The Dark Knight, 2008 - Dublanti vdes pas aksidentit 4x4 

Stuntman Conway Wickliffe po provonte një skenë dhe po përkulej nga dritarja kur shoferi i makinës u përplas me një pemë me shpejtësi 20 milje në orë në Chertsey, Surrey në 2007.

Shoferi shpëtoi pa lëndime, por Wickliffe pësoi një dëmtim të rëndë në kokë dhe vdiq në vendngjarje.

Vampire In Brooklyn, 1995 - Dublantja e Angela Basset bie 42 metra poshtë

Dublantja e Angela Basset, Sonja Davis, ra 42 metra poshtë teksa filmonte një marifet për komedinë horror me Eddie Murphy.

Davis, një dublante me përvojë po filmonte për një marifet që përfshinte një rënie mbrapsht./GAZETA SHQIP

Kur filmat kthehen në HORROR të vërtetë/ Vrasje, rënie

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

 
Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore