Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Kritik ndaj amerikanëve që bëjnë biznes në Azi, por Trump del me llogari bankare në Kinë

Kritik ndaj amerikanëve që bëjnë biznes në Azi, por

Presidenti i SHBA Donald Trump ka një llogari bankare kineze dhe kaloi vite duke bërë projekte biznesi në vend, ka raportuar New York Times.

Llogaria kontrollohet nga Trump International Hotels Management dhe paguan taksat lokale midis 2013 dhe 2015.

Ajo u krijua "për të eksploruar potencialin për marrëveshje hoteliere në Azi", sipas një zëdhënësi të Trump.

Trump ka qenë kritik ndaj firmave amerikane që bëjnë biznes në Kinë dhe shkaktoi një luftë tregtare midis dy vendeve.

NY Times zbuloi llogarinë pasi mori të dhënat e taksave të Trump, të cilat përfshinin të dhënat personale dhe ato të kompanisë.

Raportet e mëparshme të gazetës tregojnë se ai pagoi 750 dollarë (580 £) taksa federale amerikane në 2016 dhe 2017, kur u bë President.

Llogaria bankare kineze ka paguar 188,561 dollarë në taksa lokale.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore