Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Konflikti me Turqinë, mediat greke i bëjnë jehonë deklaratës së presidentes së KE: Ankaraja të ndalë sulmet ne...

Konflikti me Turqinë, mediat greke i bëjnë jehonë

Mediat greke i kanë bërë jehonë deklaratës së presidentes së Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, e cila i është drejtuar me një mesazh Turqisë në fjalimin e saj të parë mbi gjendjen e BE gjatë seancës plenare të Parlamentit Europian.

Von der Leyen foli për ” veprime agresive ” nga Turqia dhe i bëri thirrje Ankarasë të ndalojë veprimet e njëanshme dhe të dialogojë. Në të njëjtën kohë, Von der Leyen siguroi se  Greqia dhe Qipro mund të mbështeten në solidaritetin e BE për mbrojtjen e të drejtave të tyre ligjore sovrane.

“Turqia është një fqinj i rëndësishëm, por edhe pse jemi afër hartës, distanca midis nesh duket se po rritet. Turqia është në një rajon të trazuar, është një partner i rëndësishëm ekonomik dhe tregtar dhe strehon miliona refugjatë, por asgjë nuk justifikon agresionin kundër fqinjëve të saj.Greqia dhe Qipro, vendet tona anëtare mund të mbështeten gjithnjë në solidaritetin tonë për të mbrojtur legjitimin të drejtat e tyre sovraneTurqia duhet të ndalojë veprimin e njëanshëm dhe të ketë një dialog. Kjo është zgjidhja e vetme”, u shpreh Von der Leyen.

Për çështjen e sanksioneve të BE që mund të vendosen ndaj një vendi të tretë, Von der Leyen sugjeroi që të ketë një shumicë të shtuar, jo unanimitet.

Ajo gjithashtu njoftoi se do të propozonte një ligj mbi sanksionet automatike në rast të shkeljeve të të drejtave të njeriut në vendet e treta. 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore