Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Kokaina famëkeqe ngjyrë rozë e Kolumbisë po "pushton" Evropën

Kokaina famëkeqe ngjyrë rozë e Kolumbisë po

Një drogë rozë e ndezur nga Kolumbia që është një përzierje e MDMA-së dhe ketaminës po fiton tërheqje midis përdoruesve të drogës në Evropë.

E njohur për blerësit si "tusi" (2C) dhe nga media e policia si "kokainë rozë" edhe pse nuk përmban kokainë - shpikja po merret gjithnjë e më shumë nga përdoruesit e drogës.

Në qytetet kryesore të Kolumbisë, droga është bërë sinonim i një brezi të ri të narkotikëve që po prodhojnë dhe e shesin drogën për t'u përdorur në skenat e klubeve të natës vonë të vendit dhe në tregtinë e seksit.

Droga u shfaq për herë të parë në rrugët e Kolumbisë rreth vitit 2010. Pluhuri rozë, i lyer me ngjyra ushqimore për ta bërë atë të dallohej nga pluhurat e tjerë dhe zakonisht mban erë luleshtrydhe përmban drogën psikedelike 2CB.

Që atëherë, testet mjeko-ligjore kanë treguar se droga është shndërruar në një përzierje të paparashikueshme, që më së shpeshti përmban përmasa të ndryshme të ketaminës dhe MDMA-së, të grumbulluara me kafeinë.

Produkti, i bërë nga furnitorët në laboratorët lokalë, ndryshon me secilin "kuzhinier" dhe është gjetur se përmban një sërë drogërash të tjera, të tilla si benzos, meth dhe cathinone.

Javën e kaluar, policia spanjolle njoftoi se kishte kapur shtatë anëtarë të një bande që dyshohet se ishin përfshirë në shpërndarjen e kokainës në Madrid dhe Malaga, pasi e kishin kontrabanduar atë në valixhe të mbushura me drogë nga Amerika Latine.

Një kontroll në shtëpitë e tyre në Spanjë zbuloi 8 kilogramë të asaj që oficerët e quajtën "kokainë rozë", si dhe kokainë të zakonshme dhe para.

Sipas një raporti të OKB-së për drogën mbi rritjen e tregtisë së paligjshme të ketaminës të botuar këtë javë, këtë vit tusi është parë në një festival muzikor në Britani, si dhe në Austri dhe Zvicër.

Në korrik, një shtetasi kolumbian i arrestuar për kontrabandë kokaine në Itali u gjet me tusi në shtëpinë e tij në Milano. 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore