Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Kinë, nataliteti bie në nivel rekord

Kinë, nataliteti bie në nivel rekord

Kina po lufton me rënien e numrit të popullsisë ndërsa të dhënat e reja të publikuara sot tregojnë se lindshmëria në vitin 2021 ka rënë në një rekord të ulët.

Byroja Kombëtare e Statistikave (NBS) në Kinë njoftoi se shkalla e lindjeve në të gjithë vendin ra në 7.52 lindje për 1.000 persona në vitin 2021, nga 8.52 në 2020."South China Morning Post" raportoi se popullsia e përgjithshme e Kinës ishte rritur me rreth 480 mijë njerëz. Ky është viti i pestë në të cilin Kina shënon rënie të natalitetit.

Sipas të dhënave zyrtare në 31 provinca, rajone autonome dhe komuna, duke mos përfshirë Hong Kongun, Makaon dhe Tajvanin, popullsia është rritur në 1.4126 miliardë banorë në 2021.

Në vitin 2016, Kina hoqi politikën e saj prej dekadash e cila lejonte vetëm një fëmijë për të ndaluar plakjen e shpejtë të vendit, duke inkurajuar çiftet të kenë më shumë fëmijë.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore