Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Kina i tregon muskujt Tajvanit/ Arsyeja përse mund ta pushtojë

Kina i tregon muskujt Tajvanit/ Arsyeja përse mund ta pushtojë

Lufta midis dy shteteve është parë gjithnjë si një rrezik tejet i madh, teksa brenda 5 apo 6 viteve të ardhshme, ose edhe më shpejtë, pritet që marrëdhënia midis Kinës dhe Tajvanit të pësojë krisje.

Pritet që së shpejti në një mëngjes të dëgjohen lajme rreth mbi bombardimet e avionëve kinezë mbi Taipei. Veç përdorimit të avionëve ushtarakë,

Kina mund të përdorë edhe metoda të tjera. Ajo mund të pushtojë ishujt Kemoi dhe Matsu. Tajvani do të duhet të mendohet gjatë dhe shumë.

Por vënia në shënjestër e ishujve Kuemoi dhe Matsu, nuk do të përbënte ndonjë gjë të re. Në vitin 1958, pas një inkursioni të papritur kinez Tajvani doli në mbrojtje të këtyre ishujve.

Sulmi i këtij viti u pësua nga një ngërç. Mësohet se kjo luftë që pritet të plas brenda 5 apo 6 viteve të ardhshme, ka si qëllim rritjen e fuqisë ushtarake dhe ekonomike kineze.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore