Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Kërkohet në të gjithë botën/ Kjo është miliarderja për të cilën është nxjerrë urdhër-arresti ndërkombëtar

Kërkohet në të gjithë botën/ Kjo është

Interpoli ka lëshuar një urdhër arresti ndërkombëtar për miliarderen angolase, Isabel dos Santos. Ajo ka ardhur mesa duket në vëmendje të autoriteteve pas të ashtuquajturi Luanda Leaks, një hetim i publikuar në vitin 2020 nga Konsrociumi i Gazetarëve Investigues.

Ajo është vajza e ish-presidentit të vendit, Jose Eduardo dos Santos, i akuzuar si autoritarist.

Investigimi nxori në pah metodat e përdorura nga miliarderja në fjalë për të përfituar kontrata fitimprurëse në naftë, diamante, telekomunikacion, banka dhe pasuri të paluajtshme.

Sipas mediave të ndryshme, urdhër arresti ka ardhur pas kërkesës së prokurorëve të Angolas.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore