Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Kasaphanë në burgjet e Ekuadorit/ Trazirat shkaktojnë 79 të vdekur, 18 trupa u gjetën të copëtuar (VIDEO)

Kasaphanë në burgjet e Ekuadorit/ Trazirat shkaktojnë 79 të

Numri i të vdekurve nga trazirat në katër burgje të Ekuadorit të mërkurën është rritur në 79, duke përfshirë 18 të burgosur që u gjetën të masakruar në një vend, një nga shpërthimet më të përgjakshme të dhunës në burg në historinë e vendit.

Por edhe ndërsa autoritetet thanë se kishin rifituar kontrollin pas trazirave fillestare, kreu i policisë kombëtare të Ekuadorit shkroi në Twitter të mërkurën në mbrëmje se një kryengritje e re në burgun e Guayaquil ishte në proces, shkruan Al Jazeera.

Policia dhe trupat ishin vendosur në qendrat e paraburgimit në qytetet Guayaquil, Cuenca dhe Latacunga, ku bandat luftuan të martën me “armë të punuar me dorë” në atë që autoritetet thanë se ishte një shpërthim i koordinuar dhune.

Disa nga konfrontimet e së martës u zhvilluan në zonat e sigurisë maksimale të burgjeve Guayaquil dhe Cuenca.

Autoriteti i burgut SNAI tha se të gjithë ata që u vranë në trazirat ishin të burgosur, me raportet e para që përmendnin 50 të vdekur, përpara se të rriteshin në 62 dhe në 79 në raportin e fundit.

Dhjetëra të burgosur të tjerë u plagosën, sipas të dhënave zyrtare. 

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore