Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Kaosi që do të shkaktojë në Europë 'largimi i turpshëm' i Sebastian Kurz/ U rrëzua aq shpejt sa dhe ngjiti majat

Kaosi që do të shkaktojë në Europë 'largimi i

Qendra e djathtë e 'sëmurë' e Evropës po mban zi për largimin e një udhëheqësi të dytë konservator të profilit të lartë brenda një muaji, pasi kancelari austriak, Sebastian Kurz, njoftoi se do të jepte dorëheqjen për akuzat se ai inkurajoi përdorimin e fondeve publike për fushatën e tij elektorale. 

Rënia nga "froni" e udhëheqësit 35-vjeçar të Partisë Popullore Austriake (OVP) vjen vetëm disa javë pasi partia e saj simotër gjermane nuk arriti të mbushë hapësirën e lënë nga kancelarja në largim, Angela Merkel, dhe u rrëzua në rezultatin më të keq në historinë e zgjedhjeve federale.

Përkrahësit e udhëheqësit austriak, të konsideruar prej kohësh si "anti-Merkel" më agresivë konservatorë, shpresojnë se ai do të vazhdojë të kontribuojë në rolin e tij si kryetar i OVP.

"Ajo që na nevojitet tani janë kushte të qëndrueshme," u tha Kurz gazetarëve në Vjenë të shtunën, ndërsa mohoi thelbin e akuzave për korrupsion. "Pra, për të zgjidhur ngërçin, unë dua të gjej rrugë për të parandaluar kaosin dhe për të siguruar stabilitetin."

Dorëzimi i shpejtë i pushtetit te Schallenberg çon në një votë mosbesimi që shkatërron ideologjinë midis Social Demokratëve Austriakë (SPÖ), partisë së Gjelbër dhe partisë e së djathtës ekstreme të Lirisë (FPÖ).

Akuzat që çuan në dorëheqjen e kancelarit austriak dolën për herë të parë të mërkurën e kaluar pasi oficerët austriakë kundër korrupsionit kontrolluan zyrat në kancelarinë e Kurz, ministrinë e financave, selinë e partisë së tij dhe një nga shtëpitë më të fuqishme të medias në vend.

Prokurorët dyshojnë se një rrjet politikanësh konservatorë rreth Kurzit përdornin fonde nga kuleta publike e ministrisë së financave për të blerë mbulim të favorshëm të gazetave, si dhe për të "financuar sondazhe të manipuluara pjesërisht të opinionit që i shërbenin një interesi politik të partisë".

Edhe pse prokurorët nuk kanë emëruar gazeta të veçanta, pronarët e tabloidit Österreich javën e kaluar lëshuan një deklaratë duke mohuar raportet se kishin garantuar mbulim të favorshëm të Kurz dhe partisë së tij në këmbim të parave të taksapaguesve.

Rënia nga majat e kancelarit austriak në largim ka qenë po aq e shpejtë sa ngritja e tij në nivelet e sipërme të strukturave të fuqisë së republikës Alpine. Pasi u bë sekretar shtetëror për integrimin në moshën 24 -vjeçare, Kurz u ngrit në ministrinë e jashtme në moshën 27 -vjeçare dhe u bë një nga krerët më të rinj të qeverisë të zgjedhur në mënyrë demokratike në botë, pasi udhëhoqi OVP -në drejt një fitoreje zgjedhore në vitin 2017.

Ai ka riformuar partinë e qendrës së djathtë në imazhin e tij që kur u bë udhëheqësi i saj në maj 2017, duke centralizuar fuqitë vendimmarrëse dhe duke ndryshuar ngjyrat e saj nga e zeza tradicionale në bojqiell.

Qasja e Kurz për t'u marrë me ngritjen e një partie populiste në të djathtën e tij ishte në kontrast me strategjinë e ndjekur nga Bashkimi Kristian Demokratik Gjerman (CDU). 

Ndërsa CDU po lëpin plagët e saj pas humbjes së dhimbshme të 26 shtatorit në zgjedhjet federale, disa zëra të qendrës së djathtë gjermane kanë vënë në dukje Kurz si një model për rinovimin e partisë. "Ne kemi nevojë për një Sebastian Kurz gjerman," kërkoi kreu i lëvizjes rinore të CDU në fillim të muajit. Pas ngjarjeve të javës së kaluar, thirrje të tilla do të dëgjohen më rrallë./GAZETA SHQIP

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore