Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Ka mbetur fantazmë/ Aeroporti më i madh në botë që nuk u vu kurrë në punë

Ka mbetur fantazmë/ Aeroporti më i madh në botë që nuk

Supozohej të ishte aeroporti më i madh në botë, një qendër joshëse ndërkontinentale për avionët supersonikë me gjashtë pista dhe lidhje hekurudhore me shpejtësi të lartë me qytetet përreth. Por sot, është pak më shumë se një pistë ajrore në mes të askundit.

Everglades Jetport, siç u quajt kur projekti filloi në 1968, filloi jetën e tij në fund të Epokës së Artë të udhëtimeve ajrore, kur kabinat e avionëve u mbushën me tymin e purove.

Concorde ishte gati të bënte fluturimin e tij të parë, ndërsa Boeing po punonte në një aeroplan pasagjerësh edhe më të madh dhe më të shpejtë, 2707.

Me një kërkesë të lartë të parashikuar për udhëtime më të shpejta, Florida e Jugut doli si një vend ideal për një qendër, sepse “bumi i zërit” i tmerrshëm që i bëri këta aeroplanë mysafirë të padëshiruar në brendësi mund të ndodhte në mënyrë të padëmshme mbi oqeanin e hapur.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore