Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Ja si po i "josh" Çekia qytetarët që të vaksinohen kundër COVID

Ja si po i "josh" Çekia qytetarët që të

Çekia ka gjetur një mënyrë tunduese për të shtyrë njerëzit drejt vaksinimit ndaj COVID.

Të gjithë punëtorët e sektorit publik që janë vaksinuar kundër Covid-19 do të kenë dy ditë pushimi shtesë si masë nxitëse për vaksinim të një pjese sa më të madhe të popullsisë.

“Duam vaksinim maksimal, që të mbrojmë veten kundër infektimit nga jashtë”, tha Kryeministri i Çekisë, Andrej Babis.

Çekia deri më tani ka vaksinuar plotësisht 4.74 milionë njerëz, gati gjysma e popullsisë. Megjithatë, qeveria beson se kjo shifër nuk është e mjaftueshme, duke i marrë parasysh 1.7 milionë infektimet dhe mbi 30.000 vdekjet e shkaktuara deri më tani që nga fillimi i pandemisë.

Kryeministri Babis tha se punëtorët qeveritarë do të mund t’i shfrytëzojnë dy ditët e pushimit në çfarëdo periudhe para fundit të këtij viti, duke i siguruar qytetarët se kjo masë nuk do të jetë barrë për buxhetin e shtetit, shkruan RT.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore