Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Izrael/ Efektiviteti i dozës së katërt të vaksinës i ulët kundrejt Omicron

Izrael/ Efektiviteti i dozës së katërt të vaksinës i

Një dozë e katërt e vaksinës kundër koronavirusit nuk ofron një mbrojtje shtesë kundër Omicron, sipas një studimi në Izrael.

“Rritja e niveleve të antitrupave përmes vaksinave ‘Moderna’ dhe ‘Pfizer’ është pak më e lartë krahasuar me vaksinën e tretë përforcuese”, tha Gili Regev-Yochay, drejtoresha e njësisë së sëmundjeve infektive në Qendrën Mjekësore Sheba të Tel Avivit, e cila drejtoi kërkimet.

Megjithatë, “pavarësisht rritjes së nivelit të antitrupave, doza e katërt e vaksinës ofron vetëm një mbrojtje të pjesshme kundër virusit”, shtoi ajo. Regev-Yochay tha se, infeksione të reja po vëreheshin gjithashtu te personat që ishin vaksinuar me të katër dozat. Ajo theksoi se rezultatet ishin paraprake dhe për këtë arsye nuk dha shifra më të sakta.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore