Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Irani arreston liderin e një grupi opozitar

Irani arreston liderin e një grupi opozitar

Autoritetet në Iran thanë se kanë arrestuar liderin e një grupi opozitar, me bazë në SHBA, nën dyshimet se ka qenë i përfshirë në një sulm ndaj një xhamie më 2008 në Shiraz, ku u vranë 14 persona dhe u plagosën mbi 200 të tjerë.

Ministria e Inteligjencës tha sot se ka arrestuar Jamshid Sharmahd, lider i grupit me bazë në Kaliforni të quajtur Asambleja e Mbretërisë së Iranit.

Sharmahd akuzohet nga Irani se udhëheqë krahun ushtarak të këtij grupi, të quajtur Tondar. Zyrtarët thanë se grupi dyshohet se ka planifikuar edhe sulme të tjera, por nuk dhanë më shumë detaje.

Forcat iraniane të sigurisë kanë arrestuar personin e dyshuar për ndërtimin e bombave në xhaminë në Shiraz të vitit 2008, i cili vrau 14 njerëz dhe u plagos 215, thanë zyrtarët të Shtunën.

Ata akuzojnë Jamshid Sharmahd, kreu i grupit militant pro-monarki Tondar, për "udhëheqjen e operacioneve të armatosura dhe sabotimi brenda Iranit".

Zyrtarët pretendojnë se Tondar kishte planifikuar disa "operacione të tjera" të tjera, të cilat kanë dështuar ose janë dëmtuar nga zyrtarët iranianë, përfshirë komplote për të hedhur në erë një digë në Shiraz, përdorimin e "bombave cianuri" në një panair të librit në Teheran, dhe në vendosjen e një bombe kundër memorialit të ndjerit Ajatollah Khomeini.

Televizoni shtetëror iranian nuk ka specifikuar se ku dhe kur Sharmahd është arrestuar. Asambleja e Mbretërisë së Iranit është një grup monarkist, që synon rrëzimin e qeverisë islamiste të Iranit.

Irani arreston liderin e një grupi opozitar

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore