Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Imazhet rrëqethëse nga spitali ku sterilizoheshin njerëzit me ngjyrë (FOTO)

Imazhet rrëqethëse nga spitali ku sterilizoheshin njerëzit me

Disa imazhe rrëqethëse, që zbulojnë historinë e errët të një spitali ku sterilizoheshin njerëzit me ngjyrë janë publikuar nga fotografi Leland Kent.

Ai ka shkrepur disa imazhe të atij që njihej si “Azili Qendror i Çmendurisë” kur u hap në Virxhinia në vitin 1870 dhe ku u sterilizuan pa dëshirën e tyre mbi 1 mijë pacientë me ngjyrë.

Në imazhe shihen shtretër të shpërndarë në korridore të shkatërruar, dhoma gjumi të vogla, pa ajrosje ose ndriçim dhe shkallë të çuditshme.

Përdorimi i kufizimeve mekanike, hidroterapia dhe hipnotizimet ishin praktika të zakonshme për të trajtuar sëmundjet mendore në fund të viteve 1800.

Në vitin 1980, një hetim zbuloi se 1,700 pacientë ishin sterilizuar pa pëlqimin e tyre midis viteve 1924 dhe 1973 në spital.

Imazhet rrëqethëse nga spitali ku sterilizoheshin njerëzit me

Imazhet rrëqethëse nga spitali ku sterilizoheshin njerëzit me

Imazhet rrëqethëse nga spitali ku sterilizoheshin njerëzit me

Imazhet rrëqethëse nga spitali ku sterilizoheshin njerëzit me

Imazhet rrëqethëse nga spitali ku sterilizoheshin njerëzit me

Imazhet rrëqethëse nga spitali ku sterilizoheshin njerëzit me

Imazhet rrëqethëse nga spitali ku sterilizoheshin njerëzit me

Imazhet rrëqethëse nga spitali ku sterilizoheshin njerëzit me

Imazhet rrëqethëse nga spitali ku sterilizoheshin njerëzit me

Imazhet rrëqethëse nga spitali ku sterilizoheshin njerëzit me

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore